תוכנית עסקית

תכנית עסקית לעסק חדש או לעסק פעיל היא מסמך העל של כל חברה מצליחה, שמטרתה להתוות את המדיניות ואבני הדרך בפני היזמים, בנקאים ומשקיעים פוטנציאלים.

התוכנית משמשת את היזמים כמפת דרכים המספקת להם את המטרות, היעדים, האסטרטגיה והמהלכים הטקטיים שאיתם יכולים לתכנן את העתיד שלכם תוך התייחסות לכל התהליכים בעסק. תוכנית עסקית שכתובה באופן מיטבי צריכה לשמש את העסק ככלי עבודה ולכן יש חשיבות להפוך את התוכנית העסקית לתוכנית עבודה.

שאתם פונים לכתוב את התוכנית העסקית מתוך תבנית של תוכנית עסקית שמצאתם ברשת אתם צריכים להיזהר שבחרתם להוריד את הפורמט המתאים לפעילות העסק שלכם, תוכנית עסקית שנכתבה לחברת מיזוג אוויר שונה במהותה מתוכנית שנכתבה לבית קפה.

ודאו כי התוכנית כוללת את הסעיפים שנחוצים לעסק בלבד ושאינכם מבזבזים את הזמן שלכם על הכנת תוכנית שאינה תואמת את הצריכים של העסק שלכם.

ריכזנו עבורכם את הסעיפים המרכזיים בתוכנית העסקית עם הסבר מפורט על מה צריך להיות בכל חלק וחלק. 


אנחנו כאן לתת לכם כלים לעשות את זה לבד.  אם תרצו אנחנו כאן לעזור.

תכנית עסקית לעסקים בהקמה

הקמת עסק חדש הינו תהליך מורכב הדורש השקעה בכתיבת תוכנית עסקית שתסייע לכם להיות ממוקדים ולחשוב כבר בשלבים המוקדמים על הבעיות והפתרונות שעלולות לצוץ עם הקמת העסק שלכם. התוכנית העסקית משקפת את המטרות והיעדים שלכם כיזמים, את התחזיות והנתונים הכספיים, תבחן את המתחרים, את קהלי היעד וההשקעות שאתם נדרשים לעשות. תעזור לכם בהמשך בניהול, תפעול, בגיבוש האסטרטגיה ותשמש ככלי ניהול חשוב שיעזור לכם להימנע מטעויות יקרות שחווים חלק מבעלי העסקים, ותספק לכם תשובה על כדאיות הקמת העסק.

חשוב להימנע מטעיות קריטיות בעת כתיבת התוכנית שכן, טעות יכולה לעלות ביוקר, תפגע בסיכויים לגיוס אשראי או איתור משקיע פוטנציאלי ולכן מומלץ לעשות את התוכנית עם יועץ עסקי, שכן כתיבת התוכנית מצריכה יכולות הבנה פיננסיות, ניהול והכרות עם עסקים אחרים.

תכנית עסקית לעסקים בהקמה הוא 'מסמך תכנון' שתדרשו להציג לטובת גיוס אשראי, משקיע או הגדרת יעדים עסקיים ולכן התוכנית חייבת להיכתב אחרי מחשבה וחקר מעמיק.

התוכנית כוללת נקודות עיקריות:

  • תקציר/ תמצית מנהלים
  • תיאור העסק
  • תיאור השוק
  • שיווק
  • עלויות הקמה
  • חזיות פיננסיות

מבנה התכניות והתוכן שונים מעסק לעסק על פי תחומי הפעילות, המודל העסקי, האסטרטגיה שנבחרה והמיקוד במטרות היזמים. תוכנית למשקיעים לא תראה כמו תוכנית לגיוס הלוואות מהבנקים או תוכנית עבודה או שיווק לעסק .

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

אחד הנושאים שמטרידים בעלי עסקים בתחילת הדרך הוא איך לגייס הלוואה לצורך פתיחת עסק חדש? לאורך שנות פעילותו ותפעולו של עסק, אצל מרבית העסקים, יש צורך בגיוס הלוואה מידי פעם. המטרות ללקיחת הלוואה יכולות להיות שונות : מימון צרכי ההון חוזר, מימון פעילות שוטפת של העסק, השקעה לצורך התרחבות. אבל, חשיבות של העמדת הלוואה צורכי הקמה של עסק אינה דומה כלל למטרות שצוינו לעיל הן במקורות המימון, התנאים ותנאי ההלוואה. החשיבות של גיוס הלוואה לעסקים בהקמה הוא קריטי שכן ללא היכולת לגייס את ההלוואה המבוקשת, יתכן והמיזם לא יצא כלל לפועל ולכן חשוב לתכנן ולבצע אותה נכון.

כיום יש מספר גופים שיכולים להעמיד לכם הלוואה לטובת פתיחת עסקים– כל גוף מימון דורש בטחונות והשקעת הון עצמי שונה ולכן בעל עסק שלא יכול להציג הון עצמי ובטחונות משמעותיות כנגד ההלוואה מקטין את סיכויי ההצלחה שלו.

אז מהיכן היום ניתן להשיג הלוואה לפתיחת עסק?

קרנות/ פלטפורמות חברתיות- קרנות אלה מעמידות הלוואות גם ליזמים בתחילת דרכם. לרוב תדרשו להציג ערבים ובטחונות נמוכים.

בנקים- אופציה נוספת היא פנייה לבנקים, הבנקים יודעים להעמיד הלוואות למזמים חדשים אך יתכן ותדרשו להציג בטחונות גבוהים ובדיקת היסטוריית האשראי שלכם.

קרן נתן- קרן פילנטרופית המעמידה הלוואות ליזמים חדשים שזה העסק הראשון שלהם הלוואות עד 240 אלף ₪ לצורך הקמה של עסק. פנייה לקרן דורשת עמידה במספר תנאים והצגת תוכנית עסקית.

הלוואות בערבות המדינה-את ההלוואה בערבות המדינה במסלול עסקים בהקמה מעמידים היום באמצעות הבנקים שזכו במכרז. סכום ההלוואה המקסימלי הוא 500 אלף ₪ עם דרישה להון עצמי של 20% ובטחונות בגובה 10%-25%

במסגרת הבדיקה תדרשו להציג תוכנית עסקית לבקשת אשראי, לכל גוף מימון יש דרישות ומבנה תוכנית שונה.

בהמשך בלחיצה על פרטים נוספים, אתם מוזמנים לראות דוגמא לתוכנית עסקית לקרן בערבות המדינה.