עוסק פטור

עוסק פטור בישראל הנו עצמאי שאינו נדרש בגביית מע"מ, מס ערך מוסף, בגין עסקאותיו. משמעות הפטור מדיווח המע"מ היא שהעוסק לא חייב בתשלום ולא מחייב את לקוחותיו בגין מע"מ, למעט עסקאות מקרקעין, ולכן אינו רשאי לקזז ולדרוש את מס התשומות שהוא שילם.

הגדרת עוסק פטור נקבעת על פי מספר קריטריונים שמודרים בחוק ונועדה להקל על אנשים להפעיל עסק כעצמאים בלי הביורוקרטיה שנלוות לצורות התאגדות אחרות. (בעבר הייתה חלוקה של "עוסק זעיר" ו"עוסק זעיר פטור" ובוטלה בשנת 2002). רישום "עוסק פטור" הוא מעמד לעניין מע"מ בלבד והתנהלותו מול רשויות המס האחרונות וביטוח לאומי נשארת דומה להתאגדות אחרת.

חשוב לדעת, ישנם תחומי עיסוק ומקצועות שחייבים להירשם כעוסקים מורשים, ללא קשר לתקרת הסכום השנתית שלהם כגון: רופאים, מהנדסים, מנהלי חשבונות, עורכי דין, פסיכולוגים, וטרינרים, סוחרי קרקעות ומתווכים, בעלי בית ספר, גנים, סוחרי רכב ועוד.

איך פותחים עסק פטור?

תהליך הרישום כעוסק פטור מתבצע בטרם תחילת הפעילות וכוללת את הצעדים הבאים:

  1. פתיחת תיק עצמאי בביטוח לאומי
  2. פתיחת תיק במע"מ וקבלת מספר עוסק פטור
  3.  פתיחת תיק עצמאי ברשות המסים.
  4. ניהול פעילות וחשבונות שוטף

 

תהליך ניהול חשבונות שוטף כולל את הצעדים הבאים:

  1. להצטייד בפנקס קבלות מודפס או דיגיטלי.
  2.  ניהול ספר תשלומים ותקבולים במהלך השנה.
  3. חובת דיווח מס הכנסה- עוסק פטור מחויב להגיש דוח שנתי למס הכנסה. את הדיווח ניתן להגיש באופן מקוון באמצעות אתר רשות המיסים או באופן פיזי בסניף מס הכנסה שקרוב אליכם.
  4.  חובת דיווח ביטוח לאומי- מקדמה שנקבעת בשערוך בזמן פתיחת התיק

מה עוד חשוב להכיר?

את הדיווחים לרשויות אנו ממליצים לא לדחות כי הדבר עלול לגרור קנסות.
עוסק פטור יכול לנהל את חשבונותיו ואת הדיווחים הקשורים לרשויות בעצמו אך השימוש ביועץ עסקי יכול להשיג את מלוא הזכויות ולייעל את תהלכי העבודה מול הרשויות
העוסק הפטור חייב בשמירת מסמכים 7 שנים.

בהמשך העמוד ניתן למצוא את השאלות הנפוצות לפתיחת עוסק פטור.

לייעוץ והכוונה אישית לפתיחת עסק מלאו את הפרטים
וניצור אתכם קשר בהקדם

רוצים להתחיל לעבוד!!!

אנו מבינים, כי אתם עסוקים כ”כ בטרדות היומיום ואף פעם לא מוצאים את הזמן הנכון לטפל בתחומים הפיננסים. אנו מבינים, כי הבירוקרטיה מתישה אתכם, כך שכלל לא בא לכם להציץ במסמכים שנשלחים מהמוסדות השונים. אנו מבינים את התסכול הבלתי נגמר, מהתעסקות בכ”כ הרבה נתונים ומסמכים וחוקים וטלפונים. אנו מבינים, כי אתם רק רוצים שקט ושלווה כשהזכויות שלכם נשמרות .