חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

GMP – Good Manufacturing Practice – תנאי ייצור נאותים

GMP הוא מונח מוכר בקרב מי שעוסק בייצור מזון, תרופות וציוד רפואי בכל העולם. מדובר בהגדרת התנאים והעקרונות במפעל הייצור אשר הטמעתם יאפשרו למוצר הסופי להיות איכותי ובטוח לצריכה.

יש מי שמכיר GMP כהסמכה של משרד הבריאות הישראלי, גם על כך יפורט בהמשך.

עקרונות אלו יופיעו, גם ללא הכותרת GMP, בתקנים ומערכות איכות ובטיחות מזון (BRC, HACCP, ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000)

מתעניינים באחד התקנים האלו? פנו אלינו לפרטים נוספים

 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

GMP - Good Manufacturing Practice - תנאי ייצור נאותים

במה עוסקים עקרונות ה- GMP?

עקרונות ה- GMP יעסקו בהיבטים המשפיעים על תהליך הייצור ועלולים לפגוע באיכות ובטיחות המוצר. מדובר על גורמים שאינם לאו דווקא חלק מתהליך הייצור עצמו, בו עוסקת מערכת בטיחות מזון HACCP אלא גם בהתנהלות הניהולית הכללית וסביבת העבודה.

גורמים אלו לרוב אינם חלק מתהליך הייצור אך עשויים לפגוע בצורה משמעותית באיכות ובטיחות המוצר וליצור פוטנציאל של גורמי סיכון רבים.

מפעל מזון הבוחר להטמיע את עקרונות ה-GMP , ייצור לעצמו קווים מנחים ושיטות עבודה שונות לטיפול וניהול הגורמים הללו ובכך יצמצם את הסיכוי להתקיימות גורמי הסיכון.

במה יעסקו שיטות העבודה (רשימה חלקית) ?

נהלי רכש וקבלה

בחירת ספקים ,ניהול מלאים ,בקרה על חומרי גלם ואופן השימוש בהם -כל אלה מהווים שלב חיוני קריטי להגברת איכות ובטיחות המוצר עוד בטרם הוחל לייצור. בחירה נכונה של חומרי גלם וניהול נכון יעזרו לצמצם סיכונים באופן מהותי.

היגיינה אישית של עובדי המפעל

האופן בו העובדים לבושים ומתנהלים בזמן השהייה ברצפת הייצור יכול להשפיע רבות על העברת זיהומים והמצאות גופים זרים במוצר. קיימים קווים מנחים ברורים לשמירה על היגיינה אישית במפעל מזון אך קיימות שיטות עבודה מגוונות וכל מפעל בוחר את זו המתאימה לאופי הייצור והמתקן.

ניקיון ותחזוקת התשתית וסביבת העבודה

לסביבת העבודה יש השפעה רבה על המוצר ושמירה על ניקיון ותחזוקה נאותה היא חלק קריטי בניהול איכות ובטיחות המוצר. במפעל מזון מצופים להימצא סטנדרטים מסוימים של תשתית ותחזוקה ושיטות העבודה בנושאי ניקיון וסניטציה לרוב יהיו מותאמות למפעל ולתהליך הייצור.

ניקיון ותחזוקת מכונות וציוד

על מנת להבטיח מוצר איכותי ובטוח לצריכה, יש לשמור באופן שוטף על ניקיון ותחזוקת המכונות והציוד. על מפעל הפועל ע"פ עקרונות GMP יצופה להציג שיטות עבודה, תוכניות ניקיון ותחזוקה אשר מטרתן לבקר ולנהל כל הזמן את השמירה על התנאים הנאותים.

הדברת מזיקים

קיים מגוון רחב של מזיקים שמקורם בסביבה החיצונית למפעל אשר יכולים להביא עמם גורמי סיכון שונים פנימה, החל מגופים זרים "לא מזיקים" ועד להעברת חיידקים ומחלות (לרוב באמצעות שאריות צואה). מפעל מזון המקיים תנאי ייצור נאותים יציג תכנית הדברה מוסדרת ושוטפת המבוצעת ע"י חברת הדברה מוסמכת.

בחינת ותיקוף תהליכים

תהליכי העבודה ושיטות העבודה יהיו כאלו שיוכח כי הן מתאימות למוצר ולציוד בו הוא מיוצר.

התהליכים ייבדקו ויאומתו בהפעלה הראשונית ומידי תקופה על מנת להוכיח ולשמור על תקיפותם

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

מה היא הסמכת GMP של משרד הבריאות הישראלי?

משרד הבריאות הישראלי מסמיך מפעלי מזון ב- "אישור ייצור נאות" כאשר הם עומדים בסטנדרטים בין לאומיים ופועלים ע"פ אחד מהתקנים המקובלים. בנוסף לעמידה בתקנים הבין לאומיים, הסמכה זו מחייבת כיום על פי חוק  גם מפעלים המייצרים "תוספי תזונה"  או מזון המסומן "ללא גלוטן".

הסמכה זו אף מאפשרת ליצרן לסמן את מוצריו בלוגו הייעודי להסמכה .

כתנאי מקדים להסמכה זו המפעל מחויב בהפעלת מערכת איכות ובטיחות מזון  

( iso 9001 +HACCP) או (iso 2000  ) וכן לווי קבוע ומוכח של מהנדס או טכנולוג מזון .

ההסמכה היא בעלת השם GMP המוכר כמושג בכל העולם, כוללת בתוכה גם את עקרונות ה- GMP הכלליים, אך היא בשימוש מקומי בלבד ועוסקת בעיקר בעמידה בדרישות התקנים ובתשתיות נאותות.

לסיכום

עקרונות ה- GMP הם חשובים מאד לכל מפעל המייצר מזון על מנת להבטיח את איכות ובטיחות המוצר. מדובר בסטנדרטים מוכרים וידועים בכל העולם אשר כל יצרן מזון צריך להכיר וליישם, ללא תלות בעבודה ע"פ תקן מסוים.

התקנים השונים לאיכות ובטיחות מזון כוללים בתוכם את עקרונות ה-GMP, גם ללא הכותרת, ומצריכים את היצרן ליישם שיטות עבודה נכונות.

משרד הבריאות הישראלי אימץ את המושג GMP ויצר הסמכה מקומית המציגה את היצרן כבעל תקן מוכר וככזה העומד בסטנדרטים גבוהים הנדרשים לייצור נאות ולשמירה על בריאות הציבור.

צריכים עזרה? אנחנו פה בשבילכם

קבוצת מפתח היא חברת ייעוץ עסקי מובילה שיכולה לעזור ליזמים ובעלי עסקים כמוכם.

בצוות מהנדסי מזון וטכנולוגים עם ידע מוכח וניסיון רב שנים ברישוי עסקים, ליווי ומענה למבדקים וביקורות במפעלי מזון שונים.

נדריך אתכם בתהליך קבלת ההסמכה, ונסייע בבניית תהליכי עבודה נכונים ומתאימים לעמידה בדרישות.

 

נכתב ע"י -נדב פרץ (קבוצת המפתח), עדי מרון ושלומי סופר  ( משרד דנציגר את סופר בע"מ) 

 

פניה מהירה: