מי היזם המצליח?

אתם יודעים מה המכנה המשותף של אופרה וינפרי, הווארד שולץ, קירק קרקוריאן, לי קא שינג או הישראלים רמי לוי , יהודה גואטה? כולם התחילו מאפס ונהפכו לעשירים מאוד. איך זה, אתם שואלים את עצמכם? בזכות יכולות שמאפיינות הרבה יזמים אחרים. למרות שהרבה מאמינים שהאנשים האלה "נולדו יזמים" לא מדובר על יכולות גנטיות משובחות אלא יכולות אישיות של היזמים לרכוש ידע וללמוד. להלן כמה תכונות חשובות של יזמים מצליחים:

יכולת לזהות צורך/ ערך

פעילות עסקית מבוססת על יחסי תן וקח. יכולת של יזם לזהות את הצורך של הלקוחות ולספק להם את המצור או השירות כל שהם יבחרו דווקא בו , במוצר, השירותים שאותו הוא מציע. יזם שמבין מה הבידול של היוזמה שלו על פני המתחרים – היא היכולת החשובה ביותר ליזם.

תשוקה, מוטיבציה וחריצות

כן, כל אלה שחושבים שבגלל שהם מצאו רעיון מבריק, זהו הם יכולים לפתוח עסק ולהפוך למיליונרים- מצטער לאכזב אתכם, איתור רעיון מוצלח או יכולת שלכם לזהות את הצורך שיש ללקוחות לא מספיקה. לפני שאתם רצים להרים עסק חשוב להבין כמה עבודה קשה מחכה לכם (לפעמים בלי תגמול), כמה שעות אתם צריכים "לשרוף" בעבודה בלי לראות תוצאות. יזמים אמתיים ממשיכים לדחוף קדימה עם אמונה ורצון ליצור יש מאין, לפעול בחריצות ולהצליח. יזמים אמתיים רואה את הנולד ומעריך את סיכויי ההצלחה של העסק. במידה וזיהה בעיה- הוא יודע לשנות בזמן את התוכניות.

תעוזה ואומץ

אחת הסיבות שהרבה אנשים מוותרים על החלום שלהם הוא הפחד מכישלון. לא להרבה אנשים יש אומץ לב ותעוזה, שמוכנים לקחת סיכונים, לוותר על הנוחות של "העבודה הנוחה" ולקפוץ למים ולקחת סיכון. יזמים הם נוטלי סיכונים, ופועלים בעולם של  חוסר ודאות. הפעלת שיקול דעת הוא מרכיב חשוב להצלחה אבל צריך אומץ לוותר על המוכר ולהתחיל לפתוח עסקים בלי "ההבטחה" להצלחה ודאית.

אופטימי, מציאותי וסבלני

יזמים הם אנשים אופטימיים שיודעים לחפש פתרונות מחוץ לקופסה ולהמשיך להתקדם למרות הכישלונות. יש אנשים שאוהבים לעבוד לפי תוכנית מסודרת וברגע שיש שינויים הם פורשים ומוותרים. יזמים מצליחים פועלים מתוך יצירתיות וסבלנות- כך הם מתגברים על מכשולים בדרך.

יכולת למידה וקבלת החלטות

יזמים מצליחים הם בעלי יכולת למידה מהירה שעוזרת להם לקבל החלטה נכונה ומהירה. אחת התכונות החשובות ליזמים מצליחים היא היכולת להיות בלמידה מתמדת על התחום שהוא פועל, רכישת כלים ניהוליים, למידה מכישלונות והצלחות של אחרים וקבלת החלטות מהירות שמובילות לעשייה. זאת יכולת ששמורה לטובים ביותר ולמה? יזמים מצליחים נכשלים והרבה. לאנשים עם יכולות אלו יש יכולת לעצור בזמן את היזמות העסקית ומיד יבינו מה הם צריכים לשפר ויתחילו בעשייה.

מנהלים

יזמים מצליחים הם מנהלים טובים. הם עם ארגז כישורים שמאפשר להם לנהל עובדים, לקחת סיכונים, להעלות דברים לסדר יום ועוד…

כפי שאתם כבר מבינים, העולם העסקי הוא לא מה שהיה אתמול ועסקים רבים נדרשים להתאים את עצמם לעידן חדש- עידן לאחר תקופת הקורונה. לפני ההחלטה אם לפתוח עסקים עכשיו ולפני שאנחנו מתחילים למנות לכם את הפעולות שאתם צריכים לעשות בכדי לפתוח עסקים בישראל אנחנו מבקשים כל קודם שתעצרו, תחשבו ותענו על השאלות הבאות: 

האם יש לכם יכולות אישיות לנהל עסקים? 

האם אתם מסוגלים לתפקד במציאות משתנה? 

האם יש לכם יכולת למידה מהירה? 

האם אתם נלחצים באי וודאות או שאתם ממוקדים בהצלחה? 

האם יש לכם ניסיון רלוונטי בתחום?

חשוב להבין, כדי להצליח במציאות מורכבת כמו שאנחנו נמצאים בה היום, אתם נדרשים קודם כל להאמין בחלומות ובשאיפות שלכם, לדעת מה הערך שאתם מעניקים ללקוחות שלכם, ללמוד מהר, לחשוב ביצירתיות ולדעת שאולי אתם תצטרכו לשנות את ההתנהלות שלכם בטווח זמנים קצר .

דבר נוסף, באופן טבעי רוב האנשים מתחילים את הקריירה שלהם כשכירים, צוברים ניסיון ומיומנות בתחום ומחליטים על פתיחת העסק מבלי להבין את השיקולים והתהליכים הנדרשים עם פתיחת העסק. 

ברור לחלוטין שהכרת התחום המקצועי היא קריטית להצלחה וחוסר שליטה והכרות בתחום מובילה לסיבה העיקרית לכישלון עסקי- אך לא די בכך, כיזמים אתם צריכים לחפש הזדמנויות, לקחת סיכונים, שליטה ושיהיה לכם שאיפה לחופש ומימוש עצמי לעומת זאת. כשכירים אנחנו לרוב ניגשים לעולם מנקודת מבט צרה, אנחנו רואים בטחון, עולם ללא סיכונים, מקבלים שכר מבלי "לקחת" את הסיכונים.

איך להפוך רעיון לעסק מצליח?

תכנון עסקי- הכירו את השלבים החשובים בתכנון עסקי שיהפכו את הרעיונות שלכם לעסקים מצליחים