למה עסקים בחברה הערבית לא מקבלים אשראי מהבנקים?

" רק 11% מתוך ההלוואות שאושרו, היו ביישובים הערביים"

לפני מספר חודשים, פנה אלינו בעל עסקים שיש לו חברות קבלניות בתחום התשתיות והעפר הפועלות בשוק למעלה מ-15 שנים , הוא רצה לגשת למכרז והתבקש להציג ערבות בנקאית בסך מאות אלפי שקלים.

לאחר משא ומתן ארוך, שנמשך כמעט חודש, עם הבנק ולאחר שנמסרו אינספור מסמכים שהם דרשו, הוחלט בבנק לא לתת אשראי נוסף, תוך המלצה להוסיף בנק אחר (ללא אשראי) ו/או לעבור בנק. החלטה לגיטימית לחלוטין של הבנק.

לאחר שהבנק סירב לבקשת הערבות, הוא ביקש את עזרתנו.

לפיכך, החליטה החברה למצוא פתרון בבנקים אחרים. לאחר משאים ומתנים ארוכים ומפרכים עם שני בנקים, הגיעה החברה לסיכום שבנקים אלו יפרעו את כל האשראי הקיים בבנק הפעיל ויכנסו בנעליו בכל הערבויות.

אולם מרגע שהודיעו לבנק על כוונת זו, החל סיפור קפקאי בו נראה שהבנק קיבל החלטה להקשות עליהם בכל דרך אפשרית ולשים "מקלות בגלגלי התהליך"

זה החל בדרישה בהולה ולא מתפשרת לעשות שיעבוד שוטף, תוך אמירה:  "במידה ולא יחתם השעבוד השוטף עוד היום – יוחזרו שיקים"! למרות שהאובליגו נמוך למחזורי החברה ותוך הבטחה שעם חתימת המסמך, יעמיד הבנק את הערבות הנדרשת לטובת החברה.

הבנק לא רק שלא העמיד אשראי כמובטח, אלא גם מסגרת כרטיסי האשראי שעמדה על מאות אלפי ש"ח – צומצמה ל- 5,000 ש"ח, בלבד. במילים אחרות – נחסמה לחברה כל אפשרות שימוש בכרטיסי האשראי. 

למותר לציין, שהקמת השעבוד השוטף גרמה לנזק רציני ביותר להליכים הפתוחים עם הבנקים השונים. לא רק שהבנקים קיבלו "רגליים קרות", אלא שגם את האשראי שהיו מוכנים הבנקים להעמיד לחברה כנגד שיעבוד שוטף, עוכבו עד שיוסר השעבוד השוטף.

הדבר שם את החברה בפני מצוקת אשראי. לא רק שלא קיבלה את האשראי המובטח מהבנק, גם לא יכלה לקבלו מהבנקים האחרים! 

עבר רק שבוע עד שהצלחנו להגיע למנהל מרחב של אחד הבנקים שהסכים לבקשת הלקוח ולפרוע את כל האשראי הקיים בבנק הפעיל והם יכנסו בנעליו בכל הערבויות וזאת בנוסף להעמדת אשראי נוסף המותאם לצרכי החברה.

אבל לתדהמת כולנו כשחזרנו לספר לו על האישור הוא אמר שהבנק הספיק להפוך אותו ללקוח מוגבל והוא קיבל הודעה מהבנק הפעיל כי בכוונתכם להעביר את הטיפול למחלקת אשראים מיוחדים, למרות שהחשבונות היו אמורים להיסגר בשבועיים הקרובים!

וזה בכלל לא היה משנה שהיו לו בבנק צ'קים למשמרת על סך 270 אלף שקלים לעוד יום, החריגה שהייתה לו בחשבון הספיקה לבנק לעצור אותו.

אם כך, מדוע נראה שהבנק קיבל  החלטה להקשות עליו ולפגוע בתנאי האשראי שניתנו לחברה בעבר?

זאת שאלה מצוינת, ואנחנו מתארים לעצמנו שיש עוד אנשים שהיו מעוניינים לדעת מדוע הם מרגישים את מחנק האשראי.

 

אז ככה: בדקנו והדבר נובע מכמה סיבות…

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

נגישות

מתוך כ-1,000 סניפי בנק בישראל רק 10%  פועלים בחברה הערבית מה שמקשה על התנהלות היזמים מול הבנקים שמצידם מקדמים ומבססים את השירותים שלהם לדיגיטלי.

מתמקדים בענפי כלכלה מסוכנים

כ-60% מבעלי העסקים במגזר הערבי פועלים בענף הבנייה הבנייה, ההובלות והמסחר – ענפי כלכלה מסוכנים מנקודת ראות נותני האשראי.

היסטוריה בנקאית שלילית

לרבים במגזר הערבי יש/ או היו הגבלות או עיקולים על חשבון הבנק ועל כן מודר מקבלת אשראי בבנקים.

בטחונות

לפעמים לבנקים יש דרישה לביטחונות (פיקדונות, ערבים, שעבוד נכסים וכו') שבעלי העסקים בחברה הערבית מתקשה להציג.

בנוסף, יש קושי בשעבוד נכסים במגזר הערבי שנובע מרישום, בנייה לא חוקית או נכסי ברי מימוש.

סכומים נמוכים

הרבה פעמים יזמים מהחברה הערבית מדווחים כי סכום ההלוואה שאושרה לה נמוכה, מה המייתר בפועל את העמדת הלוואה.

בירוקרטיה

הרבה מגופי המימון מבקשים לקבל תוכנית עסקית, מסמכים וכו'. דבר זה מקשה על יזמים מהחברה הערבית בהתמודדות עם הביורוקרטיה הישראלית, כמו גם את חוסר האמון במוסדות המדינה.

מה אם היינו אומרים לכם שקיימת קרן להעמדת הלוואות שמתמחה ומתמקדת במתן אשראי במגזר העסקי הערבי-ישראלי?

הכירו את קרן מ.ל.ר.ן 

מ.ל.ר.ן פועלת בתחום מתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים (B2B). החברה נוסדה בשנת 2008 במטרה להקים גוף מימון חוץ בנקאי לעסקים בחברה הערבית בישראל.  החברה עוסקת במגוון תחומי האשראי לרבות הלוואות לעסקים, ניכיון צ’קים, ליסינג למימון רכישת ציוד וכלי צמ“ה ומימון לרכישת נדל“ן.

רוצים לקרוא עוד על הקרן? לחץ כאן

צריכים עזרה מיועץ עסקי? 

אנו בחברת המפתח ללווי והקמת עסקים נשמח להכיר לכם את הצד המצליח והפוטנציאלי של העסק שלכם. אנו מאמינים כי לכל עסק יש פויטנציאל שעדיין לא מומש ועם קצת רצון טוב ועם הרבה נכונות להשקיע, אפשר להשיג כל מטרה. הקליקו כאן לתזמון פגישת היכרות ללא עלות מצדכם.