למה בעל עסק צריך להגיש הצהרת הון?

כל בעל עסק עצמאי, אפילו אם מדובר בעסק עצמאי ממש קטן, צריך להגיש הצהרת הון. אם אתם עצמאיים, לא תוכלו להתחמק מלמלא חובה זאת. מה צריך לכתוב בהצהרת הון? ואם אין הון, אז על מה אני מצהיר בדיוק? את התשובות לכל השאלות תמצאו בכתבה הבאה.

 

בעולם שלנו יש ילדים, נערים ויש גברים. מה ההבדל ביניהם? ילדים ונערים עושים את החובות שלה כלפי מי שאומר להם מה לעשות, הכל בראש קטן. ואילו גברים שכבר אחראיים על החיים שלהם, מתנהלים בכוחות עצמם. זה ההבדל שבין שכירים לעצמאיים. שכיר הוא ממש כמו ילד. הבוס מוציא לו תלוש, הוא זה שמתקשר עבורו עם רשות המיסים. והוא עושה למענו הכל. אבל כאשר מדובר בעצמאי, אין לו עוד פה מלבד הפה שלו בעצמו. אם הוא לא ידווח לרשות המיסים שהוא פתח עסק עצמאי, רשות המיסים לא תדע מזה. כלומר, היא תדע מזה אבל בדרכים לא הכי נעימות. 

למה רשויות המיסים צריכות הצהרת הון? 

רשות המיסים רואה את הדיווחים שלכם מדי שנה בשנה והיא רוצה לראות שאכן ההון שלכם גדל כפי שאתם טוענים בדוחות שלכם. איך היא בודקת את זה? בהצהרת הון. בהצהרה זו הם יבקשו ממכם לכתוב את כל הכסף ואת כל הרכוש שיש לכם. הכל כולל הכל. כדי למלא את הצהרת ההון שלכם בשלמות יהיה עליכם לפתוח מגירות נעליים, קופסאות תכשיטים, כלי מטבח ועוד. ואז, אחרי שנה מהצהרת ההון הראשונה שלכם רשות המיסים תדרוש להגיש לה שוב הצהרת הון. כל מה שנשאר לה זה להשוות בין הצהרות ההון שלכם. 

זו אחת הדרכים המרכזיות של רשות המיסים לעלות על הון שחור. כי אם אתם לא מצהירים על חלק מההכנסות שלכם, אז משהו מדגדג לרשות המיסים כי היא רואה שהגעתם לדברים שעל פי ההכנסות שלכם, לא יכלתם להגיע. בקיצור, תעבדו "לבן", חלק ונקי. בקורונה כל מי שעבד "לבן" הרוויח עשרות אלפי שקלים של מענקים מהממשלה. אם אתם מתלבטים אם לעבוד בשחור או כן לדווח. תזכרו בסבתות שלכם ובאימרות שלהן שאומרות שלשקר אין רגליים. הדרך הכי נקיה היא הדרך היקרה. אין מה לעשות. בנוסף, תחשבו לטווח רחוק, מה יהיה עם הפנסיה שלכם אם לא תדווחו? 

הצהרת הון

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

האם נדרשת הצהרת הון גם אם ההכנסה היא צדדית בלבד?

זאת שאלת השאלות בכל הנושא של פתיחת עסק עצמאי. מה אמור לעשות שכיר שדווקא מאוד מרוצה מתנאי העבודה שלו והוא לא רואה את עצמו עוזב בקרוב את העבודה שלו לטובת פתיחת עסק עצמאי. אך עדיין הוא כן נותן שירותים פה ושם באופן עצמאי. האם יש למה לעבור את כל הבלאגן ופרוצדורות שבדרך לפתיחת עסק עצמאי? אולי עדיף לא לתת שירותים באופן עצמאי ודי? טוב, זה ודאי לא אופציה כי לא תמנעו מעצמכם טוב רק בגלל שקמתם עצלנים. אבל מה כן אתם יכולים לעשות? יש דרך אחת שהיא הדרך הפחות מומלצת ואם נדייק בלשונינו היא גם דרך שאינה מותרת מבחינת רשויות המיסים. אתם יכולים להוציא לאנשים קבלות דרך קרובי משפחה עצמאיים המסכימים לתת לכם לרשום קבלות על שמם. זה בלוף וזה שקר אבל בדרך כלל רשויות המס מעבירות את זה בשקט. 

דרך נוספת ואמיתית יותר זה לפנות לחברה שמוציאה חשבוניות בדיוק לאנשים כמוכם שמשמשים כשכירים אך יש להם מדי פעם עבודות עצמאיות שלא מצדיקות פתיחת עסק עצמאי. פנו לחברה שמוכרת בביטוח לאומי, בקשו ממנה להוציא לכם חשבונית על סכום מסוים. היא תוציא חשבונית ללקוח ולכם היא תעביר את הסכום המגיע לכם כתלוש אחרי ניכויים של רשויות המס ואחרי ניכוי רווח קטן לעצמה. זה יכול ממש לעזור לכם. 

 

לעזרה בהגשת הצהרת הון אתם מוזמנים לפנות לרואה חשבון שלנו. השאירו את פרטיכם וייצרו איתכם קשר בהקדם.