כמה נשים מועסקות במגזר הערבי? ומה עם בעלי מוגבלויות?

אפיון המגזר הערבי בתחום העסקים אינו דומה כלל לאפיון המגזר הישראלי היהודי. אנחנו כאן כדי לעזור  להבין את ההבדלים העסקיים הקיימים. 

כמה נשים מועסקות במגזר הערבי?

16% מתוך כלל העובדים במגזר הערבי הן נשים. לעומת נתון זה, במגזר היהודי אחוז הנשים המועסקות במשק הוא לא פחות מ- 40%. כמעט שני שליש מהעסקים הערביים אינם מעסיקים כלל נשים. נתון זה כשלעצמו מוריד בצורה דרסטית את הימצאות הנשים בתחום העבודה במגזר הערבי. לעומת מה שאמרנו כרגע, במגזר היהודי פחות מחצי מהעסקים אינם מעסיקים נשים. כלומר, פחות משליש. ובלי קשר לכך, שליש מהעסקים (33%) היהודים מדווחים כי רוב התלושים שהם מנפיקים מיועדים לציבור הנשים המועסקות אצלם. לעומת זאת, רק 8% מהעסקים במגזר יכלו להצהיר את ההצהרה הזו. 

התחום העיקרי בו מתאפיינים עסקים רבים מקרב המגזר הינו תחום הבניה. כמה נשים יצא לכם לראות עולות על פיגומים? כמעט אפס. זה אחת הסיבות שנשים הרבה פחות מועסקות, אבל בואו נדגיש, רק אחת הסיבות. כי מבחינת אחוזים זה לא היה אמור להשפיע בצורה כל כך בולטת על מאפייני השוק הערבי. 

נשים_ערביות_עובדות

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

מהם התחומים בהם נשות המגזר הערבי שולטות?

אם נדבר על תחום הבריאות, החינוך, וכל שאר השירותים המקצועיים, נראה כי יותר מ 60% מכלל העובדים הן דווקא נשים. בתחומים אלה האחוזים בין המגזרים בארץ אינם שונים כל כך כפי שהיה נראה מהאפיון שערכנו בראשית הכתבה. 

האם גודל העסק משפיע על כמות הנשים המועסקות בו?

מעניין לראות באחוזים, כי ככל שהעסק יהיה קטן יותר, כך כמות הנשים המועסקות בו יהיה קטן יותר. הנתונים מספרים לנו שבעסקים זעירים של עד ארבעה עובדים יש אחוז נמוך של 26% נשים וככל שנעלה בכמות העובדים המועסקים, כך נגדיל את כמות הנשים. בעסקים קטנים המעסיקים בין-5 ל-7 עובדים, אחוז הנשים המועסקות הינו לא פחות מ-58%. בעסקים בינוניים האחוזים מטפסים ל-73%. בעסקים שמעסיקים 20 ל- 49 האחוזים הם 80% ובעסקים של למעלה מ- 50 עובדים הגיעו האחוזים ללא פחות מ- 93%.  

אומנם גם בעסקים בבעלות יהודית המגמה היתה דומה אבל לא עד כדי כך. 

כמה אנשים בעלי מוגבלויות מועסקים במגזר הערבי? 

1.6% מתוך כלל העסקים העצמאיים הפועלים במגזר דיווח על כך שהוא מעסיק עובד בעל מוגבלויות. לעומת זאת בעסקים היהודים 8% מהעסקים דיווחו את אותו דיווח. פער משמעותי מאוד שאי אפשר להתעלם ממנו. איך מסבירים בעלי העסקים ערביים כזה פער? הם טוענים כי רוב העסקים שלהם הם עסקים קטנים ועל כן מתוך ארבעה עובדים אין להם אפשרות להעסיק אחד עם מוגבלויות. לעומת זאת במגזר היהודי יותר עסקים נחשבים לעסקים בינוניים אפילו גדולים ועל כן יש להם אפשרות להחזיק עובד או שניים בעלי מוגבלויות שונות. 

כמו בתחום העסקת הנשים כך גם לעניינו. ככל שגודל העסק הלך וגדל מבחינת מספר העובדים כך הלכו האחוזים וגדלו בהקשר של העסקת עובדים בעלי מוגבלויות. 

רוצים לדעת עוד?

חברת המפתח ללווי והקמת עסקים היא הכתובת שלכם. כל בעל עסק שצריך עזרה כל שהיא בתחום העסק שלו יקבל פה את המענה המדויק ביותר. אנחנו מתמחים בחיזוק עסקים מבחינת התנהלות כלכלית ותזרימית וכן בכל מה שקשור בהתנהלות העסק, וכלה בגיוס הון עבור ביסוס העסק שלכם. בשביל לייצב עסק צריך לדעת מה גורם לו לאבד משיווי משקלו. ולכן אנו מאפיינים את העסקים הערבים שרבים מהם מדווחים על קריסה. בעלי עסק? כל מה שאתם צריכים זה להיפגש עם המומחים של חברת המפתח ללווי והקמת עסקים שיעזרו לכם להבין איך אתם יכולים להתקדם עם העסק שלכם בכיוון אל ההצלחה הגדולה שלכם. כי אם אתם מסוגלים לזה, למה שלא תעשו את זה? 

הכירו את המומחים שלנו בלחיצת כפתור.