כמה חזקים העסקים הקטנים והבינוניים בתוך המגזר העסקי?

לכבוד "שבוע היזמות" העולמי, החלטנו בחברת המפתח ללווי והקמת עסקים לפתוח בסדרת פוסטים שיתמקדו בנתוני המגזר העסקי במדינת ישראל. בפוסט הזה נתמקד בעיקר בנתונים של העסקים הקטנים והבינוניים. בפוסטים הבאים נתמקד בהתפתחות העסקית ובדמוגרפיה של כל העסקים במדינת ישראל ועל הדינאמיות העסקית במדינת ישראל. מוזמנים להצטרף אלינו. 

מסתבר שיותר מ 60% מהאזרחים השכירים במדינת ישראל מועסקים על ידי עסקים קטנים ובינוניים. ההגדרה של עסקים קטנים ובינוניים – עסקים שמשלמים משכורת לפחות ממאה עובדים בחודש. ועכשיו, נעבור לנתונים המדויקים. 

בשנה זו התקיימו בישראל חמש מאות שבעים וארבעה עסקים קטנים ובינוניים. הנתונים המופיעים 32% מהעסקים, מעסיקים עובד עד ארבע עובדים – מעל 189 אלף עסקים. 

  • 11% מהעסקים, מעסיקים חמישה עובדים עד 20 – מעל 66 אלף עסקים. 
  • רק 3% מהעסקים מעסיקים בין עשרים ל 99 עובדים – בפועל זה יוצא מעל 17 אלף בתי עסק. 
  • 0.5% מהעסקים הם עסקים גדולים שמעסיקים מעל 100 עובדים – קצת מעל 3,000.
  • 51.8% מהעסקים העצמאיים בכלל לא מעסיקים עובדים. והם משתייכים לרוב המוחץ. 

איך רשומים העסקים ברשויות? 

בכל פתיחת עסק חייבים לבצע רישום ברשויות כדין. יש עסקים קטנים שלהם יתאים להירשם כעוסק פטור, ויש עסקים מורשים שהם בדרך כלל העסקים הגדולים יותר. איך מחליטים בעלי העסק כיצד לרשום את העסק שלהם? הם לוקחים בחשבון מספר משתנים שעתידים להשפיע על התנהלותם העסקית והמשפטית ובהתאם לדרישות החוק הם מתנהלים. 

למעשה, קיימים הרבה עסקים קטנים הרשומים כחברה בע"מ לכל דבר ועניין למרות שהיינו  חושבים שעסק קטן ירוויח פחות. איך זה קורה? או בגלל שהבן אדם אכן מרוויח כסף טוב, או בגלל שהוא ואשתו עובדים יחד בעסק והעסק רשום על שם שניהם ואין להם הוצאות של משכורות לעובדים. מדהים לראות שמעל 70% מבתי העסק הבינוניים, הקטנים והפצפונים, הם עסקים הרשומים כעסקים מורשים.  

עסקים קטנים ובינוניים

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

עלייה במספר המועסקים בישראל

במהלך השנים האחרונות עלה מספר המועסקים בישראל מ 2.75 מיליון למעל 3 מיליון מועסקים! אם נבחר להסתכל על הנתונים בהתמקדות על שנה אחת, נגלה שמספר המשרות החדשות בכל שנה הגיע לשבעים אלף. ומי בעיקר התפתח? מסתבר שהעסקים הבינוניים והקטנים גדלו ב 20% והעסקים הגדולים גדלו ב 11% בסך הכל. 

יותר ממחצית מהשכירים עובדים בחברות, מתוך כל אותם שכירים החלוקה היא כזו, כמעט 40% עובדים בחברות גדולות, 32% עובדים בחברות בינוניות. 23% עובדים בחברות קטנות. מתוך כל אותן חברות שדיברנו עליהם, 22% מוגדרות כעסק קטן, ו- 31% מוגדרות כעסק זעיר. בסופו של דבר, עיקר המשרות בשוק העבודה מגיעות מהעסקים הקטנים והבינוניים.

כמה כסף מכניסים העסקים הקטנים והבינוניים?

היינו מצפים לשמוע שאם במדינה יש עסקים גדולים ועסקים קטנים, אז רוב רובו של התוצר הינו מעסקים גדולים, אבל זה לא כך. 55% מהתוצר העסקי מגיע מהעסקים הקטנים. לעומת זאת, מגזר העסקים הגדולים מניבים פחות תוצר סופי מתוצר העסקים הקטנים. לפני שפרצה הקורונה, תוצר העסקים הגדולים עמד על 288 מיליארד ש"ח ואילו העסקים הקטנים והבינוניים הניבו 335 מיליארד ש"ח. 

כמה כסף מגלגל המגזר העסקי?

מחזור הכספים השנתי של העסקים הגדולים המעסיקים מעל 100 עובדים מהווה 27% מתוך כל הכספים במחזור העסקי, זאת למרות שעסקים אלו הם חצי מהמגזר העסקי.  

רוצים לדעת עוד? המשיכו לפוסטים הבאים של חברת המפתח ללווי והקמת עסקים. לכבוד שבוע היזמות העולמי, כי בחברת המפתח מנגישים לכם מידע שיכול לעזור לכל יזם מתחיל. פנו עוד היום למומחים מספר אחת בהקמת עסקים.