המדריך לפתיחת סוכנות נסיעות

שוק הנסיעות שונה מבעבר, כיום קל מאוד לרכוש טיסה באופן עצמאי ביתר קלות ללא עזרתו של סוכן נסיעות. מהפכת האינטרנט הובילה לשינוי עצום בתחום הנסיעות. כיצד תוכלו בכל אופן להתגבר עליו ולהרוויח מהתחום ובגדול? כיצד פותחים עסק בתחום? הכל במדריך שלפניכם.

מהם מאפייני השוק?

כיום משרדי סוכנויות הנסיעות כבר לא מבוקשים כמו פעם. עם הזמן שעובר, כמות משרדי הנסיעות רק הולכים ופוחתים, זאת בעקבות החידושים הדיגיטליים שפקדו את התחום. היום כל אחד יכול לרכוש לעצמו כרטיס טיסה או להזמין חופשה בחו"ל ללא עזרה של סוכן נסיעות. כל אפשרויות הרכישה נגישים וזמינים אונליין. כל חברת תעופה מפרסמת מועדי ומחירי טיסות באתרי האינטרנט עם אפשרות לרכישה עצמאית לנוחות הנוסע. הרוכש רואה את כל האפשרויות הקיימות וחוסך עמלת תיווך לסוכן. 

לפני שאתם מבטלים את רעיון הקמת עסק בתחום, זכרו שזה עדיין אפשרי. קיימים סוכנים רבים שמלאים בעבודה ונהנים מהכנסה מכובדת ויציבה (לא בזמן קורונה). באמצעות שתי דרכים שהפכו לטרנדים העדכניים של היום, תוכלו גם היום בעידן האינטרנט להנות מהכנסה גבוהה מתחום הנסיעות:

המדריך לפתיחת סוכנות נסיעות

 1. להקים אתר למכירת טיסות – למכור טיסות אונליין.

2. להוסיף שירותים אטרקטיביים בעסקת חבילה אחת יחד עם כרטיס הטיסה. 

הציעו עסקאות נופש הכל כלול. כללו הזמנת חדר בבית מלון, הזמנת ארוחות, טיולים מאורגנים, אטרקציות מסביב לשעון, רכב, איסוף משדה התעופה ועוד. גם להזמין נופש בבית מלון וטיול בחו"ל ניתן לבצע היום ביתר קלות דרך האינטרנט ולחסוך את עמלות תיווך. אך אם תציעו אותם בחבילה אחת מוכנה ומאורגנת, זה יקל על הלקוח את העבודה בהרבה ויחסוך לו זמן ומאמץ רב בארגון הנופש. מה שנשאר לנוסע הוא רק לשלם ולקבל הכל על מגש של כסף. באופן כזה יהיה לו שווה לרכוש דרך סוכן הנסיעות. ואתם תרוויחו דמי תיווך גם על הטיסות, גם על בתי המלון וגם על הטיולים וכל מה שאתם מציעים.

שוק הנסיעות לחו"ל מושפע מאוד מהפוליטיקה והמצב הביטחוני. כשהמצב הביטחוני מתוח, הביקוש לנסיעות יצנח משמעותית ובהתאם גם ההכנסות. גם האפשרות לצאת ולהיכנס מהארץ אינה אפשרית בשל הסיבה שחברות התעופה חוששות להשאיר את המטוסים בארץ תחת מטחי הטילים ומעבירות את כל המטוסים שיש להן למדינות אחרות. 

כמו כן, השוק מורכב מסוכנים עצמאיים קטנים ומסוכנויות נסיעות גדולות. כמובן שהמחירים בחברות הגדולות יהיו גבוהים יותר אך גם סבירים לרמת השירות הגבוהה שהם מספקים.

ישנן תקופות בהן הביקוש לטיסות גבוה יותר ופחות. עונות הקיץ והחגים הן הזמנים המלאים והרווחיים ביותר לסוכני הנסיעות. בתקופות אלו רבים נוסעים לנופש או טסים לחו"ל לבקר ולהתארח אצל המשפחה.

ישנו סיכון לא קטן בתחום הנובע מתחרות גבוהה מאוד והוא מושפע בעיקר מהחידוש הטכנולוגי המוביל לרכישות עצמאיות באינטרנט שהולכות ומתרבות עם השנים.

מה שמונע מרבים לעסוק בתחום הוא הצורך ברישיון מטעם משרד התיירות שניתן רק לאחר הכשרה מוסמכת ועמידה במבחן, שיכריע את קבלת הרישיון. 

דרכים נוספות להרוויח מתחום הנסיעות:

כדי להתקיים בתחום יש צורך ביצירתיות רבה, התמקדות בשירותים מבוקשים שעדיין קשה לבצע אותם באופן עצמאי למרות ההתפתחות הטכנולוגית. אתם יכולים להציע שירות מכירת כרטיסי טיסה למדינות שעדיין לא מפותחות מבחינה תיירותית ולהציע אותם בשילוב אטרקציות מבוקשות באזור. תוכלו גם להציע טיולים לקבוצות מאורגנות. 

כדי להקל על עצמכם תוכלו לרכוש זיכיון של חברה ממותגת בתחום ולהציע טיולים מוכנים ללא עבודה רבה של ארגון הנופשים, שיווק העסק ומשיכת לקוחות. כי העסק כבר מוכר ומבוקש על ידי הציבור.

תוכלו לערוך שיתוף פעולה עם עסקים המזמינים טיסות רבות לעובדים שלהם לצורך פגישות עם לקוחות או השתתפות בכנסים ותערוכות בינלאומיות. מדובר בעיקר בחברות הייטק. חברות רבות מעדיפות להוריד מעצמן את ההתעסקות בהזמנת המקומות ובמקום למנות אחראי בתוך העסק שיארגן את הנסיעות הן מעדיפות לספק את העבודה לחברה חיצונית שתטפל בטיסות כולל כל מה שמלווה אותן, הזמנת חדר בבית מלון, ארוחות, רכב, אישור כניסה לכנס וכדומה.

הציעו מכירת מוצרים ושירותים נלווים כגון: ביטוח נסיעות וכדומה. כך תגדילו מכירות וכמובן שגם את ההכנסה… 

דרך יעילה במיוחד להגדל ההכנסות היא בניית אתר אינטרנט מושך המספק מידע לגבי טיסות ברחבי העולם עם אפשרות לביצוע הזמנת טיסות. כדי להגדיל את כמות הגלישות וההזמנות באתר, הוסיפו בלוגים הנותנים מידע רלוונטי על טיולים, בתי מלון ועל כל הנושאים שיעניינו את הגולשים הפוטנציאליים.

מהו גובה המימון הדרוש לפתיחת סוכנות נסיעות?

עיקר ההשקעה הראשונית תהיה על הוצאות שכירות משרד, שיפוץ, ריהוט והתאמת המשרד לפעילות העסק ולקבלת קהל. הוצאה משמעותית נוספת היא משכורות לעובדים המבוסס על בסיס פלוס בונוסים עבור השגת יעדי מכירות. 

הוצאות ראשוניות:

שכירות משרד – בין 1,500 – 10,000 ש"ח לחודש עבור שטח בגודל 100*15 מ"ר. המחיר משתנה בהתאם לגודל ומיקום הנכס.

תשלומים חודשיים – ארנונה, חשמל, מים, טלפון, שירות רואה חשבון, שירות עורך דין, תוכנות עבודה, דמי ביטוח, אזעקות אבטחה וכדומה: בין 25,000 – 15,000 ש"ח לשנה.

שיפוץ המשרד – הוצאה חד פעמית של 150,000 – 80,000 ש"ח.

שכר לעובדים – לסוכן מכירות מקצועי ומנוסה – שכר בסיס של 12,000 ש"ח פלוס אחוזים מכל עסקה שביצע או בונוסים עבור השגת יעדים.

ריהוט וציוד משרד – כ-6,000 ש"ח לעמדה אחת. עסק גדול הכולל מספר עמדות ומרכזייה יכול להגיע לסכום של 350,000 – 250,000 ש"ח.

 

גובה המימון ההתחלתי הכולל, עבור משרד בגודל 15 מ"ר, הכולל שני עובדים יעמוד על: 240,000 ש"ח.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

מול אלו ספקים תצטרכו להתנהל?

קבלנים לשיפוץ, ספקים לציוד מחשב, ספקי ריהוט, ספקים לציוד משרדי. בהמשך פעילות העסק תזדקקו גם לספקי ציוד משרדי בסיסי וספקי תחזוקה וניקיון המשרד.

כמו כן, עליכם לערוך שיתופי פעולה עם חברות תעופה, חברות להשכרת רכבים, חברות ביטוח, בתי מלון אתרי טיולים ואתרי אטרקציות שונים. אם אתם מעוניינים לתווך נסיעות של חברות גדולות ומסודרות, תצטרכו הסמכה של ארגון חברות התעופה הבינלאומי. אם אין לכם הסמכה כזו, תוכלו למכור טיסות צ'רטר בלבד.

מהם השלבים להקמת סוכנות נסיעות?

עריכת תוכנית עסקית – הצעד הראשון וההכרחי להקמת העסק היא עריכת תוכנית עסקית. תוכנית עסקית אמורה לכלול את כל מרכיבי העסק. מהשלבים להקמת העסק, אופן הפעילות, גובה ההוצאות הקיימות אל מול ההכנסות הצפויות, רשימת ציוד לרכישה, מטרות ויעדי העסק ואופן השגתם ועוד. 

לאחר מכן עליכם לפעול בהתאם לתוכנית כדי להשיג את התוצאות הרצויות. אנחנו נעזור לכם בעריכת תוכנית עסקית מקצועית מתוך מבט מקצועי ומנוסה שיוביל להצלחה הנחשקת. 

רישום העסק – רישום העסק כחברה בע"מ, עוסק מורשה או עוסק פטור תלוי בגובה המחזורים העסקיים. מומלץ להתייעץ עם יועץ מס מקצועי. כמו כן יש לפתוח תיקים במס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ.

גיוס עובדים – אם יש לכם עבודה רבה, אל תחסכו והכניסו סוכני נסיעות שיספקו שירות ללקוחות. מלבד המקצועיות, ההסמכה, הידע והניסיון, יש לשים דגש מיוחד על כישורים שיווקיים ורמת שירות גבוהה.

איתור מקום למשרד –  ככל שהמיקום מרכזי יותר, הוא יהיה יקר יותר. אך לא בטוח שהוא שווה את המחיר. כי לרוב הוא אינו מוסיף באופן משמעותי לקוחות רבים יותר מאזורים שקטים יותר. מיקום המשרד ממש לא חייב להיות מרכזי. אך כן כדאי לשים דגש על מיקום בקרבת עסקים נוספים שיוכלו לערוך איתכם שיתופי פעולה, או באזורי תיירות, שם יפנו אליכם תיירים לרכוש כרטיסי טיסה ויחסכו לכם את הצורך בשיווק רחב.

שיפוצים – לרוב כשנכנסים למשרד חדש יש צורך בשיפוץ. אך, זה כמובן תלוי בטיב ובמראה המקום, ייתכן שתזדקקו לשיפוץ מינימלי ביותר וייתכן ההפך.

ארגון המשרד – יש לאבזר את המשרד בהתאם לפעילות העסק. שולחנות וכסאות משרדיים, מחשבים, כסאות לחדר המתנה, מדפים לאחסון קלסרים ומסמכים, מדפסת, טלפונים וכדומה.

שיווק העסק – פרסמו את העסק שלכם ואת חבילות הנופש שהוא מציע בכל המדיות החברתיות, אתר האינטרנט שלכם, עלוני הפרסום וכדו'. השיווק הכי חזק שיפיק לכם את ההכנסות הגבוהות ביותר, יהיה באמצעות עריכת שיתופי פעולה עם גורמים מתאימים כמו חברות הייטק וכו'.

עריכת ביטוחים – חשוב לערוך ביטוחים מתאימים כדי להוריד כל סיכון אפשרי לקיום הכלכלי של העסק. הביטוחים המומלצים עבור עסק כמו שלכם: ביטוח תכולה, ביטוח חבות מעבידים, ביטוח כספי לקוחות, ביטוח אובדן הכנסות וביטוח אחריות מקצועית.

עריכת רישיון – כדי להיות סוכן נסיעות יש צורך ברישיון חוקי גם מטעם משרד התיירות.

רכישת תוכנת ניהול – על מנת שהניהול והשירות יהיו אופטימליים, חשוב להתנהל בעזרת תוכנה לניהול לקוחות, טיפול בלקוחות, הזמנת טיסות ועוד.

בניית אתר – כל בעל עסק שרוצה להיות על המפה צריך שיהיה לו אתר אינטרנט ייעודי. חשוב שיהיה לכם אתר מקצועי ומושך שיהיה אמצעי שיווק משמעותי נוסף. הקמת אתר אינטרנט הכוללת אפשרות לביצוע הזמנות היא לא דבר זול אך היא תכניס לכם רווחים משמעותיים פי כמה.

מהו הציוד הדרוש להקמת סוכנות נסיעות?

ריהוט – ריהוט לשימוש העובדים: שולחנות, כסאות משרד נוחות, עמדות מחשב, טלפונים המחוברים למערכת אחת, מדפים לאחסון קלסרים, מדפסת הכוללת סריקה ופקס, מטבח לשירות העובדים. כמו כן יש לזכור שהמשרד מיועד גם לקבלת קהל. לכן יש לשים דגש על נוחות הריהוט עבורם, ביניהם כיסאות בחדר ההמתנה ושני כסאות עבור לקוחות ליד כל נציג שירות.

ציוד משרדי – נייר מדפסת, דיו למדפסת קלסרים לאחסון מסמכים, מכשירי כתיבה וכו'. 

טיפ מיוחד למשיכת לקוחות: עשו במשרד אווירה של נופש, חו"ל, טיולים ובילויים ברחבי העולם. כך שמיד כשהלקוחות נכנסים למקום הם ינשמו זאת באוויר וחלומם לרכוש את הנסיעה החלומית יתגבר יותר ויותר.

רעיון נוסף ליצירת הוואי חו"ל: לתלות מספר שעונים המציגים את השעה העדכנית של המדינות המרכזיות בעולם.

לסיום,

כדי לפתוח עסק בתחום מומלץ מאוד לבוא עם ידע מקדים ועדיף להיות עם ניסיון מעשי, דבר שיקל עליכם מאוד ויגדיל את הסיכוי להצלחתכם. חשוב לקחת בחשבון מראש, זמנים בהם הביקוש הוא חלש, כדי שתצליחו להמשיך להתקיים למרות ההכנסות הנמוכות. כמו כן, התמקדו בשיווק ומכירות אונליין שמהווים תנאי בסיסי להצלחה, בתחום זה במיוחד.

 

רוצים להצליח בהקמת העסק החדש? הגעתם למקום הנכון. אצלינו בסטארטיפ תמצאו צוות מומחים שיספקו לכם לווי אישי מלא לאורך כל תהליך הקמת העסק. השירותים שלנו כוללים ייעוץ להקמת עסק חדש, קידום עסק פעיל, איתור מקורות מימון ועוד. כי גם לכם מגיע להצליח. בואו עוד היום להיות חלק מהלקוחות המרוצים שלנו. לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית, השאירו פרטים וניצור אתכם קשר, ללא התחייבות מצדכם.