המדריך המלא לפתיחת חנות זכיין

רוצים לפתוח עסק עצמאי אבל לא מאפס? זכיינות זה בדיוק מקום הביניים למי שרוצה לפתוח עסק עצמאי אבל עם שם מוכר. אבל, כמו שלכל דבר יש מעלות ויש חסרונות, גם להיות זכיין זה לא רק טוב. יש כאן גם חסרונות. לפני שאתם מחליטים אם ללכת על זה, אתם חייבים להבין היטב לקראת מה אתם הולכים. אי אפשר ללכת על תחום לפני שמכירים את המעלות והחסרונות כאחד. אחרי שיודעים פירוט של מעלות ושל חסרונות, ניתן לעשות טבלה של מעלות מול חסרונות ולראות מה גובר על מה. אז קדימה בואו נצא לדרך.

ונביא תשובות לשאלות הנפוצות

מה זה אומר להיות זכיין? 

מרוב שמדברים על משהו, לפעמים לא באמת יודעים להגדיר במדויק את המושא. זכיין זהו בן אדם שפתח עסק עם שם מותג או שם חברה מוכרת. על ידי מכירת מוצרים של חברה מוכרת, הזכיין לא עובר את קשיי ההתחלה של העסק וכבר ביום הראשון לפתיחת החנות לקוחות מכירים את השם ואנשים מייד נכנסים כאילו מדובר כאן רק בעוד סניף אחד של רשת גדולה. החברה על שמה פועלת החנות נקראת מזכה, ובעל העסק נקרא זכיין. זה בעצם סוג של "לקנות שם" וכך להגיע בקלות רבה יותר למודעות הציבור. 

חנות זכיין

שיטה זו של עבודה מקובלת היום מאוד בשוק הישראלי. ודאי אתם בעצמכם מכירים כמה וכמה חנויות מהסביבה שלכם שהם בעצם זכייניות של חברה מוכרת. 

דרך עבודה זו מרוויח הזכיין שם טוב לחנות שלו עם פוטנציאל מכירות גבוה יותר. המזכה מרוויח ששמו מתפרסם יותר. בקיצור, כל הצדדים מרוצים. זה נהנה וזה לא חסר. 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

חלק מהיתרונות בפתיחת עסק זכייני:

  • לא מתחילים מאפס. 
  • יש לקוחות שאוהבים כבר את המוצרים, וכל מה שנותר להם לעשות זה לשים לב שפתחתם חנות ולהתחיל לקנות אצלכם. 
  • בדרך לפתיחת העסק יהיה לכם קל יותר להשיג הלוואות לצורך הקמת העסק כאשר אתם מציגים את העסק העתידי שלכם כעסק זכיין. הבנק אוהב לדעת, להכיר ולנהל סיכונים. כאשר הבנק מכיר את שם העסק בו הוא הולך להשקיע כסף שיחזור אליו רק אם העסק יצליח, זה ברור למה הוא נותן אמון גדול יותר בעסק זכיין. 
  • החברה מלווה אתכם ונותנת לכם מעצותיה הטובות. 
  • צמצום סיכונים הקיים בכל פתיחת עסק עצמאי חדש. 

אלו הם רק חלק מרשימת המעלות הקיימים בפתיחת עסק זכייני. 

אבל לפני שחותמים על חוזה מול חברה בו אתם מתחייבים על מספר דברים שלא יהיה לכם אחר כך דרך לסגת מהם, חשוב שתבינו לקראת מה אתם הולכים, אילו סדר גודל של תשלומים תצטרכו לשלם על כל התהליך הזה של פתיחת עסק זכיין. יכול מאוד להיות שאם יש לכם אפשרות כלכלית יהיה עדיף לכם לפתוח כן עסק עצמאי, יכול להיות עוד מלא דברים שהם לא שחור לבן ולא ניתן להכריע לכאן ולכאן. אל תתנו לאף אדם בעולם חוץ ממכם להחליט עבורכם ועל העסק העתידי שלכם. קחו את ההחלטה בידיים שלכם. 

גם אחרי שהחלטתם שאתם הולכים על זכיינות. לא כל רשת שמציעה לכם שירות של זיכוי וזכיינות, היא עסק כדאי להשקעה. 

בקיצור יש לכם שיעורי בית. 

איך תדעו באיזה זכיינות לבחור? 

אם אתם חדורים בשאיפה של להקים עסק זכיין, עדיין זה לא אומר שכל עסק זכיין מתאים לכם. כלומר, לפני שאתם עושים משהו, אתם צריכים להבין שלמרות שיש כאן קטגוריה אחת שמכלילה את כל העסקים מבחינתכם- כלומר "זכיינות", עדיין בתוך זה אתם צריכים למצוא את התחום בו אתם רוצים להשקיע, ממש כמו כל עסק עצמאי אחר. תבינו כי גם אם יש רשת אליה אתם כפופים, אתם ולא אחרים, הם אלה שמנהלים את החנות, את ההוצאות למול ההכנסות, וכו'  וכו'. 

למרות שלפתוח עסק זה לא כמו ללמוד מקצוע, עדיין זה לא אומר שאתם צריכים להסתכל על תחום המכירות שלכם כעל משהו יבש. תבינו כי החנות שלכם הולכת להיות חלק מהחיים שלכם לשנים הקרובות ואולי גם לשנים הארוכות. לכן, השקיעו מחשבה בתחום ובהתאמה שלה לאופי שלכם. קחו לכם למשל בתוך קטגוריית זכיינות, את קטגוריית אוכל. אתם יכולים לפתוח פיצריה, ואתם יכולים לפתוח גלידריה, ראו כמה רחוק תחום אחד מן התחום השני. 

ובקיצור, אתם צריכים לבחור לעצמכם את התחום בו אתם הולכים להתמקצע, בדיוק כאילו מדובר כאן בעסק עצמאי בודד. 

רוצים לדעת עוד? 

אנו במפתח ללווי והקמת עסקים נשמח להכיר לכם את החלק המצליח של העסק העתידי שלכם. בואו לתכנן עתיד. אצלינו תהנו מליווי צמוד של מקצוענים בתחום הכלכלה עד להקמת העסק שלכם. כי אם יש אנשי מקצוע שיכולים לתת לכם יד, לא תקחו אותה?