המדריך המלא לעריכת ראיונות עבודה דרך הטלפון

כבעלי עסק אתם אולי מזדהים עם הקושי של עריכת ראיונות פנים מול פנים. לפעמים זה בגלל יותר מדי עיסוקים שלא מאפשרים פגישה פרונטלית. עכשיו בעידן הקורונה ראיונות רבים הועברו לוידיאו/זום/טלפון. אנו ממליצים לכם לנסות לערוך ראיון עבודה דרך הטלפון מבלי להעמיס על עצמכם. הכי קל והכי פשוט. 

 

יש משהו שאין כמו לראות פנים מול פנים את המועמד כדי להתרשם ממנו. אבל לפני שאתם רואים אותו פנים מול פנים יכולים להיות עוד פרמטרים רבים חוץ מטביעת העין שלכם בבן אדם שיכולה לגרום לכם לפסול אותו. לכן, אם אתם מתכוונים לאמץ דרך ראיון זו, אין זה אומר שיותר לא תיפגשו עם המועמדים לעבוד אצלכם. כך אתם רק סוללים לעצמכם דרך לעזור לעצמכם ולחסוך מעצמכם הרבה זמן. כי כאשר אתם מקבלים עובד פנים מול פנים ועל השאלה הראשונה הוא כבר לא מצא חן בעיניכם, אם אתם רוצים להישאר כבני אדם מוסריים, אתם לא יכולים לגרש אותו מעל פניכם, אתם חייבים להתאזר בסבלנות עד לסוף הראיון, ואילו כאשר הראיון הוא בטלפון אתם יכולים איכשהו לסגור את הטלפון הרבה יותר מהר כי המועמד לא עשה מאמץ גדול ולא הגיע פיזית עד אליכם. 

 

המשיכו איתנו לגלות איך זה עובד. 

מה תגלו על המועמד דרך הטלפון?

 • יכולת תקשורת

  אחת המעלות אותן אתם כנראה מצפים שיהיה בכל אחד מן העובדים שלכם, זו תקשורת נכונה וזורמת. אי אפשר לתקשר עם לקוחות, עם ספקים וכו' בלי יכולת בסיסית זו. ולכן, גם אם קורות החיים של המועמד מרשימים במיוחד, אחרי שיחה בת חמש דקות אתם יכולים לגלות אם הוא מתאים לכם.
ראיון בטלפון
 • ניסיון עבודה- אם יש לכם ציפיות לידע מוקדם בתחום של העסק שלכם, אתם יכולים לשאול את המועמד דרך הטלפון שאלות כדי לשמוע מה יש לו להגיד על מה שאתם רוצים לשמוע.
 • אמינות- כאשר אתם עורכים את הראיון, העמידו את קורות החיים של המדובר מולכם, שאלו אותו שאלות כאילו אתם לא יודעים מה רשום בקורות החיים שלו. למרות שזה מגוחך, מי שלא אמין יענה לכם תשובות שאינן תואמות את קורות החיים שלו. לכן, זו דרך מצוינת כדי לדעת האם יש לכם עסק אם מישהו שמוכן לעשות הכל העיקר להתקבל, או עם מישהו שיודע את ערכו ואת חסרונותיו ורוצה להיבחר בזכות עצמו ולא בזכות שקרים.

אחרי ראיון טלפוני אתם כבר יכולים לערוך סינון ראשוני. הרי אחרי הכל, המטרה זה להפוך את הראיונות לקלים ככל הניתן. זו דרך מצוינת להקל מעליכם בראיונות עבודה.

איך עורכים ראיון דרך הטלפון?

מתכוננים עם שאלות

 • אין שום עניין שבראיון תצטרכו להתחיל לחשוב על שאלות. הכינו לעצמכם רשימת שאלות עליהן אתם רוצים לשמוע מה יש למועמד לומר.

   

 • שאלו בעלי ניסיון- לפני שאתם קוראים למרואיין הראשון, כדאי מאוד שתשאלו כאלה שכבר מנהלים מערך של עובדים, אם השאלות נראות להם בסדר ואם יש להם מה לייעל לכם את השאלות כדי להתרשם טוב יותר מה מהמרואיין שלכם.

   

 • תשפכו דיו- הכינו לעצמכם דף ועט כדי לזרוק את כל התובנות שלכם בתוך כדי שאתם עורכים את הראיון. כי אחרי מעשה אתם לא באמת תזכרו מה חשבתם לפרטי פרטים על המועמד. את הדף הזה אתם לא צריכים להראות לאף אחד, תשפכו את המילים ללא סדר העיקר שיהיה לכם מיפוי מדויק של המחשבות שלכם על הדף.
 • קורות חיים- חשוב מאוד שלא תוותרו על קבלת קורות חיים למרות שאתם עושים שני סינונים חוץ מקריאת קורות החיים של המעוניינים לעבוד אצלכם. 
 • הקדימו שיחה חופשית לראיון- לפני שאתם מתחילים להתקיף עם רשימת השאלות שלכם, כדאי מאוד שתתחילו סתם בשיחה חופשית כדי לשמוע את סגנון האדם העומד מולכם. זוהי נקודה חשובה מאוד גם אם עליה תכננתם לדלג.

   

 • הציגו את עצמכם ואת החברה שלכם- אל תהיו רק בצד השואל אלא גם בצד שאפשר לשאול אתכם. תנו למרואיין קווים כלליים על החברה שלכם. ספרו להם בחמש דקות על החזון שלכם. זה יכול מאוד להועיל לכם למהלך הראיון.

   

 • אל תתקמצנו על שאלות- אחרי הראיון אתם לא צריכים להישאר אפילו לא עם שאלה אחת פתוחה, שאין לכם עליה תשובה. לכן, כדאי מאוד שתשאלו את כל מה שאתם רוצים לדעת. אל תתביישו.

   

 •  תנו מקום לשאול שאלות- יכול מאוד להיות שגם למועמד שלכם יש כמה דברים שהוא רוצה לדעת עליכם בטרם יחתום אתכם חוזה עבודה. למרות ששוק העובדה אכזרי היום מאוד, עדיין לעובדים חשוב להיכנס למקום בו הם מעוניינים.

   

 • תעשו פוזה- נניח שאחרי דקה מתחילת הראיון הייתם סגורים על כך שהמרואיין לא מתאים לכם משום כיוון, עדיין זה לא אומר שאתם יכולים לגרש אותו בבושת פנים. לא שחשבתם לעשות כך, אבל חשוב שתבינו כי רושם טוב צריך להישאר על מי שהולך לעבוד אצלכם ועל מי שלא הולך לעבוד אצלכם באותה מידה. אתם לא יכולים לדעת איפה תיפגשו איתו בצומת הבאה.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

לסיכום,

יש לכם הרבה שיעורי בית לעשות, אבל בתקווה שתצטרכו לגייס הרבה עובדים לחברה שלכם, זה שיעורי בית ארוכים אבל הם שווים ויהיו לכם שימושיים יותר מפעם אחת. 

אנו במפתח ללווי והקמת עסקים נשמח להעניק לכם ייעוץ עסקי מקצועי. אנו מנהלים מערך עבודה שלכם מול עסקים מתמודדים, עסקים שסתם כך רוצים להכפיל רווחים ועוד. אנו מזמינים אתכם להפוך לחלק ממעצמה של הצלחה. הקליקו כאן.