המדריך המלא להקמת חנות חיות

הביקוש לחיות מחמד בישראל גבוה. ולכן, יכול מאוד להיות שאם אתם אוהבים חיות, יהיה נכון מצדכם לקחת את התחביב שלכם ולעשות מזה כסף. אבל איך אומרים? אחרי מעשה קשה יותר לסגת אחורה. לכן, לפני שאתם מחליטים משהו אתם מוזמנים לצלול יחד איתנו לכתבה שמביאה ידע על הדרך לפתיחת חנות חיות וכמה זה יעלה לכם. המשיכו איתנו. 

מה מאפיין את השוק הישראלי? 

למרות שכשאומרים לילד חנות חיות מייד מצטייר לו כלב ותוכי, הרי שזה ממש לא כך במציאות. אנשים רבים מגדלים חיית מחמד כמו, תוכי, ארנב, אפרוח, אוגר, דגי נוי ועוד. הסטטיסטיקה הישראלית לא מאכזבת. רבע מבתי האב בישראל מחזיקים חיות מחמד (!). ובמספרים יותר מדויקים: 200 אלף מהאנשים המחזיקים ברשותם חיית מחמד, מגדלים חתולים. עוד 300 אלף מתוכם מגדלים כלבים, ומתוך כל אלה רק ארבעה אחוזים מגדלים שתי חיות בבית אחד. 

האוכל של החיות עולה כסף רב כמובן והשוק של גידול חיות מחמד מייצר מחזור כספים של 2.3 מיליארד שקלים בשנה!!!

חנות חיות

ההוצאה הכספית אותה משפחה מוציאה מדי חודש על גידול חיית המחמד שלה היא לא גדולה מאוד ועומדת כיום על 300 שקלים בממוצע. ההוצאה בדרך כלל אמורה להיות יציבה. לא מדובר פה בילד שבכל חודש מחדש עולה לו רעיון אחר לעוד דברים שהוא ממש ממש חייב אותם… 

לידיעתכם…

בתקופת הקורונה למרות שמשפחות רבות צמצמו את ההוצאות שלהם לכדי מינימום, הרי שההוצאות עבור גידול חיית המחמד שלהם לא ירד. מה זה אומר? שחיית המחמד שלכם לא דורשת ממכם יותר מאשר את הדברים המינימליים שלה. 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

כמה כסף תצטרכו להוציא להשקעה בחנות החיות שלכם? 

קודם חשוב שנרגיע אתכם כי ההשקעה עבור פתיחת חנות חיות לא אמורה להיות גדולה במיוחד, הכל עניין יחסי. מעניין לדעת שרוב המכירות בחנויות החיות הם דווקא האוכל וכל המסביב. מכירת החיות בעצמן לא מהווה את הרווח העיקרי. 

כאן תקבלו פירוט מדויק של ההוצאות העתידיות שלכם לפתיחת העסק לשנה הראשונה.

 • שכירות- חנות חיות צריכה להיות במקום בולט לעין כך שכל מי שיראה אתכם ויזכר כי חסר לו דבר מה ירצה להיכנס לחנות שלכם שממוקמת במקום אסטרטגי. עלות שכירות לנכס מסחרי עתידה לעלות לכם בין 2,500 ל- 8,500 שקלים מדי חודש בחודשו. המחיר תלוי בלוקיישן ובגודל הנכס.
 • עיצוב פנים ושיפוץ- כדי שהחנות שלכם תהפוך משטח לחנות חיות, אתם חייבים להביא מעצב פנים מקצועי שיגרום לחנות שלכם להיראות כמו שחלמתם שהיא תיראה, וכמובן השיפוץ שאחר כך. עלויות נעות בין 30,000 ל- 1,00,000 ש"ח. הכל תלוי ברמה שאתם מתכננים להפיק מהמטרים שעומדים לרשותכם.
 • אבזור החנות, רכישת ציוד- זו הוצאה בסדר גודל של 40,000 ש"ח. הוצאה זו כוללת הכל כולל מזון לחיות, ואבזור החנות עצמה לא כולל רכישת החיות בעצמם. כמובן שככל שתהיו מעוניינים לשפר את איכות החיים של החיות בחנות שלכם, האבזור יעלה לכם יותר.
 • פרסום והגעה לציבור- כידוע, כל עסק חייב להקצות סכום הגון לפרסומות מדי שנה בשנה. ההוצאות השנתיות עבור פרסום העסק שלכם עשויות להיות בסדר גודל של עשרת אלפים שקלים ואף יותר מכך (באזור ה-30).
 • רישיון- עסק כמו חנות כלבים מצריך החזקת רישיון מיוחד. עלות הנפקת רישיון זה עולה לבעל העסק 8,000 ש"ח. על מנת להחזיק מחסן מזון לאוכל הכלבים, יש צורך בעוד מתחם נוסף שעלויותיו דומות. 

 • העסקת עובדים- שוק העבודה הישראלי מספר כי היום עובד משמרת מלאה + בונוסים יכול להגיע למשכורת של 6,000 ש"ח. שימו לב שאם אתם רוצים שהחנות שלכם תהיה פתוחה כמה שיותר יהיה עליכם להעסיק לפחות שתי עובדים חוץ ממכם.

מי הם הספקים לחנויות חיות?

העניין תלוי אם אתם עובדים עצמאי מלא או זכיינות. אם אתם עצמאיים יהיה עליכם לעבוד מול ספקי המזון ומגדלי החיות. בפתיחת העסק מול ספקי ריהוט ועוד. ואילו אם אתם זכיינים תצטרכו לעבוד כל הזמן רק מול חברת האם דרכה אתם משווקים את העסק שלכם. עלויות של זכיינות הן גבוהות מאוד אבל איך אומרים? עצם היותכם זכיינים גורם לכם להתחיל לראות רווחים בצורה מהירה יותר מאשר עצמאיים שמתחילים לבנות את העסק שלהם מאפס. אתם עובדים כזכיינים עדיין אתם לא מקבלים בגלל זה גם שירות של הובלות עד אליכם בלי שאתם מבצעים לצורך כך בקשה למשלוח. כלומר, אתם אחראיים על הסחורה שלכם ועל הבחירה מול אילו ספקים לעבוד. 

מהם השלבים לפתיחת העסק שלכם? 

 1. אפיון- עליכם לחשוב היטב למה אתם מתחברים יותר האם לקטע של מכירת חיות ממש או אביזרים משלימים לחיות ואוכל.

   

 2. כמו כל עסק, גם כאן תידרש תוכנית עסקית- כדי להצליח לעמוד בהוצאות כספיות מול הכנסות נמוכות בלי לחשוב על פשיטת רגל מחר, יש לכתוב מראש תוכנית עסקית עם איש מקצוע. אנשי המקצוע ידריכו אתכם איך להבין את היכולת הפיננסית שלכם תוך כדי סינכרון בין הצורך להשקיע בחנות כמה שיותר כדי למשוך לקוחות. אם אתם צמודים לתוכנית עסקית, אתם צמודים לדבר הנכון.

   

 3. מציאת הנכס המתאים- אתם לא יכולים להרשות לעצמכם להשכיר חנות ברחוב צדדי מדי ובמקום נסתר מעין כל. כדאי מאוד שתשקיעו בחיפוש אחר מקום שעשוי להפוך את החנות שלכם לאטרקטיבית.

   

 4. שיפוץ -כשהחנות בעלת מראה נעים לעין אנשים נהנים להיכנס להתרשם וגם לקנות. אז אם יש צורך בשיפוץ המבנה, שקללו גם הוצאה זו לסעיף ההוצאות.

   

 5. אבזור החנות שלכם – תצטרכו להציב בחנות דלפק וקופה רושמת ואחר כך מדפים ושאר הריהוט. ואז אחרון חביב, מלאי גדוש. 

   

 6. רישום- כדי להתחיל לעבוד, עליכם לפתוח לעצמכם תיק במס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ. תחסכו מעצמכם הרבה בלגן אם תיעזרו בשירות יועץ מס לצורך כך. עסק עצמאי חייב ליווי צמוד של מנהל חשבונות.

   

 7. רישיון- גם לפתיחת חנות חיות וגם לפתיחת מחסן מזון לחיות צריך רישיון.

   

 8. ביטוח העסק שלכם- אין צורך לפרט למה נדרשים הביטוחים אבל לפני שאתם מתקשרים ישירות לחברת הביטוח כדאי שתתיעצו עם מומחים בתחום אילו פוליסות ביטוח הם ממליצים לכם לרכוש כדי לכסות את עצמכם על כל צרה שלא תבוא.

   

 9. עובדים- כדאי מאוד שתשימו דגש על עובדים שיש להם ניסיון. אם הם בעצמם מכירים את המוצרים כמו שצריך זה כבר טוב. אין לכם שום עניין גם להתחיל עסק חדש וגם שהעובדים במקום לעבור לכם רק יכבידו עליכם.

   

 10. פתיחת אתר אינטרנט כחלק ממגמת הפרסומת שלכם-  אנו לא צריכים להרחיב בדיבור על גודל החשיבות של הקמת אתר אינטרנט. כאשר בונים אתר אינטרנט, בונים יחד איתו רשת גדולה יותר של לקוחות מגוונים יותר ללא הגבלת זמן ומקום. אל תפספסו את הדבר שיכול להקפיץ לכם את המכירות.

   

 11. יצירת קשר עם ספקי מזון לחיות, מגדלי חיות מחמד, אוכל לדגים, אוכל לציפורים ועוד.

   

 12. כדאי מאוד שאת הלוגו של החנות שלכם תדפיסו כתלבושת אחידה לעובדי החנות כך מייד בהיכנסם הם יבדילו מייד בין מוכר ללקוח. חוץ מהכל יש גם את הרושם המאוד רציני שזה משאיר על הלקוחות.

   

 13. קופה רושמת ומכשיר לסליקת כרטיסי אשראי – תדאגו לכך מראש כדי למנוע עוגמות נפש.

   

 14. סעיף המשלוחים המכריע – כחלק מהשתתפות בתחרות שיש בשוק, כדאי מאוד שתקימו רשת משלוחים שתאפשר ללקוחות להזמין אצלכם גם למי ששעות העבודה שלו אינן חופפות את שעות פתיחת החנות שלכם.

   

 15. התיידדו עם הלקוחות שלכם- אחד מן העבודות של בעל עסק שרוצה לשמור לעצמו את הלקוחות שלו, זה שימור לקוחות. שימור לקוחות זה לא דבר מוגדר ישנן דרכים רבות לעשות זאת, בדקו את הדרך מתאימים לכם (כרטיסי מועדון, הטבות…).

איזה ציוד תידרשו לקנות כדי לאבזר חנות חיות? 

ציוד כמו בכל חנות, דלפק, קופה רושמת וציוד משרדי.

ציוד לחיות המחמד של הלקוחות שלכם- כלובים, שטיחונים, אקווריום ואביזרי נוי לחיות ומתקני פעלולים לחיות. 

ציוד להצגת המוצרים- לא הכל מוצג בקטלוג לכן חשוב מאוד להתקין מדפים רבים לצורך הנחת התצוגה שלכם. הכל מכלובים, המזון וכל האביזרים שמוכרים בחנות לחיות. 

ציוד פינוק לחיות- אם אתם רוצים להתמקד בנישה של אסתטיקה, תצטרכו להוסיף לתצוגה שלכם גם מברשות שיער, מספריים אמבט רחיצה ועוד. 

ציוד לווטרינריה- זה כבר ממש דבר בפני עצמו. אבל בגדול תצטרכו לרכוש לצורך כך שולחן טיפולים, כלובים לבעלי חיים, מכונת רנטגן, תרופות לבעלי חיים ועוד. 

לסיכום, 

בפתיחת חנות לחיות מחמד אתם לא לוקחים על עצמכם סיכון גדול מדי. ההוצאות הכספיות הן הגיוניות יחסית. כמובן שכדאי מאוד לשים לב שצוות המוכרים שלכם לא יהיו סתם כאלה שלא מצאו עבודה ונאלצו ללכת למכור באיזו חנות, אלה כאלה שיודעים להיות מאסטרים במכירות. כי אחרי הכל הם יצטרכו להציע מוצרים למכירה ולמכור. 

אנו נשמח להעניק לכם יד תומכת בכל אחד מן השלבים עד להקמת העסק שלכם וכן הלאה. כי לא את הכל אתם צריכים לעבור לבד. אנו כבר עברנו את התהליך הזה של הקמת עסק כבר עשרות פעמים ואת הניסיון שלנו צברנו יחד עם הלקוחות. אנו נשמח להוכיח לכם כי אתם יכולים לפתוח עסק עצמאי מצליח.