המדריך המלא להקמת חדר בריחה

חדרי הבריחה בארץ הם הלהיטים של השנים האחרונות. כיף, זה בטוח. השאלה האם עושים מזה בסוף כסף. מוזמנים להמשיך לקרוא ולהבין את השוק יותר טוב מטוב. 

מה מאפיין את שוק חדרי הבריחה הישראלי? 

סבא שלכם, ודאי לא יודע מה זה חדר בריחה. זה אחד הלהיטים שנכנסו בשנים האחרונות לארץ. היפנים היו הראשונים לפתוח חדר בריחה פרונטלי, היה זה לפני 13 שנים. אך מאז הדבר התפשט באסיה כאש בשדה קוצים. אחרי שלוש שנים נפתח חדר הבריחה הראשון בבודפסט שבאירופה. זו הייתה נקודת פתיחה לפתיחת חדרי בריחה בעולם כולו. הבסיס של חדר בריחה נבנה על משחקי מדיה שכבר היו בעבר. משחקים שהיו מבוססים על חידות ורמזים למציאת היעד הבא עד למטרה הסופית של המשחק. בפועל, חדרי

חדר בריחה

בריחה הם סוג של מסלול מבוכים שחייבים להצליח להימלט משם תוך פרק זמן קצוב על פי רמזים. חדר הבריחה מציג לכם סיפור שיוצר לכם אשליה כאילו אתם חיים בסיפור דמיוני. רק על ידי פתרון הרמזים יוצאים בסוף מהחדר. 

כבר שנתיים שחדרי הבריחה בישראל להיטים ומרוויחים מהם כסף. אך הסיכון בלהיטים הוא ידוע, כמו שהם באים מהר כך הם עלולים לצאת מהר… בשנתיים האחרונות נפתחו יותר משלוש מאות חדרי בריחה בארץ. יכול מאוד להיות כי מחירי חדרי הבריחה ירד, וגם הביקוש ירד כתוצאה מרוויה של הציבור. 

חלק מחדרי הבריחה הם עצמאיים, כלומר העול של השיווק והפירסום יושב על מפעילי החדר. ואילו יש גם את חדרי הבריחה שמנוהלים על ידי זכיינות. כך שהמפעילים צריכים לשלם אחוזים מהרווחים לבעלים כדי שהם יפרסמו וישווקו אותם. חלק מחדרי הבריחה שנעשו אהובים על הציבור, הפכו את הדמויות המופיעות בו למותג של ממש. 

מי הלקוחות הפוטנציאלים?

זה יכול להתחיל מבתי ספר, תיכונים ועובר בצוות המורים בעצמם. כידוע חדר בריחה על שלל חוויותיו יכול להתאים גם למבוגרים והחכמים שבינינו. אם אתם רוצים לארגן איזה אירוע משפחתי באופי חוויתי ולא מתפרע, זה הדבר הנכון במקום הנכון. 

כאשר אתם בונים חדר בריחה, יש חשיבות גדולה להתמקד בקהל יעד ספציפי. כלומר, אם אתם רוצים שהחדר יתאים לילדים אל תקשו עם חידות, גם אם הן נראות לכם ממש מפציצות. אם אתם רוצים שהקהל שיפקוד את החדר שלכם יהיה מבוגר יותר, אתם מוזמנים להיכנס לראש הבוגר ולהתאים את החידות ואת כל השלבים במהלך השהות בחדר לאנשים מבוגרים, כך שאחרי שיצאו מחדר הבריחה שלכם, הם יספרו למכרים שלהם שאם הם מחפשים משהו שווה לבני המשפחה, שיילכו לחדר הבריחה שלכם. אין כמו השיטה של פה מעביר לאוזן כדי למשוך עוד ועוד לקוחות. 

אם אתם רוצים להתאים את החוויה גם למבוגרים וגם לילדים, יש צורך להקים מתחם ובו שני חדרים ואף יותר מכך. תלוי על פי הצורך שלכם. 

נקודה חשובה מאוד, שימו לב שיהיה נוח להגיע לחדר הבריחה שלכם. נכון שיש הרפתקנים שמוכנים לנסוע למצדה כדי לחזות במופע אור קולי, אבל יש גם רבים אחרים שלא מוכנים לנסוע שעתיים בחושך המדבר כדי להגיע לחוויה הנכספת. שימו לב להעדיף תמיד מקום הקרוב לתחבורה ובעל מקום חנייה. 

אם תשאלו את בעלי חדרי הבריחה המצליחים הם יספרו לכם שהם עושים כמה עשרות אלפי שקלים בחודש. אבל בדרך, הם יהיו כאלה שפתחו שתי חדרי בריחה אף יותר מכך, במתחם אחד. כך שאם מאוד מתחשק לקהל לחוות שוב את הלחץ והמתח, הם לא נדרשים לחזור שוב על אותו חדר בריחה. אלא, יש להם אופציה של חדר בריחה נוסף. אם כבר משקיעים בחדר בריחה, אז כדאי להשקיע בשניים ושלושה. 

בגדול, אם תשקיעו הרבה מחשבה וחדר הבריחה שלכם יהיה חוויה של ממש עבור מי שנכנס אליו, אתם יכולים למשוך אליכם לקוחות בקלות. כי מלבד התחרות על סחף הקהל, אין סיבה שאמורה למנוע ממכם להצליח ולהרוויח. 

כמה כסף תצטרכו להשקיע? 

הקמת חדר בריחה היא סיפור יקר. על מנת להצליח להביא את הקהל לחוויה מקסימלית, תצטרכו להכניס אותם לחדר מאובזר כמו שצריך, עם אביזרי אווירה שמונחים בדיוק במקום הנכון. אי אפשר להניח את הדברים על פי מה שנראה לעין, חייבים להביא מומחה שייתן לכם את העיצוב הקולע לחדר הבריחה שלכם. הכל חייב להיות בהתאמה מושלמת, הרעיון, העיצוב, הרמזים והאווירה.

גובה ההשקעה הנדרשת בהקמת חדר בריחה: 

 • קודם כל מקום. תצטרכו להוציא מדי חודש בחודשו בין 5 ל-10 אלף שקלים על השכרת נכס מסחרי, בגודל הרצוי לכם. הגודל הממוצע לחדרי בריחה הוא בין 70 ל- 130 מטרים.

 • הוצאות שוטפות של תחזוקת נכס ותחזוקת העסק שלכם. ארנונה, חשמל, מים, מנהל חשבונות, עורך דין, אבטחה, אזעקה וביטוחים. עלויות ממוצעות של כל אלה אמורות לנוע בין 55,000 ש"ח, ל- 120,000 ש"ח בשנה. 

 • שיפוץ ועיצוב הנכס. על מנת להפוך את הקירות הלבנים לחדר בריחה אטרקטיבי, יש צורך בשיפוצים רציניים, אך יותר מכך, יש צורך בעיצוב הפנים של המקום לקראת השיפוצים. עלויות אלו מתחילות באיזור ה 50,000 ש"ח. כמובן שככל שתשקיעו יותר, כך יגיעו אליכם יותר לקוחות. 

 • הפצה ופרסום. כדי שיבואו בסוף הלקוחות, יש צורך לפרסם, להקים אתר, לתחזק את האתר, לתת אפשרות של רכישת כרטיסים דרך אתר האינטרנט. עלויות הפירסום והשיווק עומדות על עשרות אלפי שקלים, בין 50 ל 60 אלף ש"ח. 

 • כדי להחזיק חדר בריחה תקין, יש צורך בעוד שני עובדים שיעמדו לצדכם לשרת את הקהל. קחו בחשבון שהשכר הממוצע של עובד למשמרת מלאה הוא 6,000 ש"ח.   

אם כך הגענו לסך הכל של הוצאות ראשוניות להקמת חדר בריחה: 240,000 ש"ח. וזה כאשר לקחנו את האופציה של השכרת חדר 60 מטרים. וכל זה עוד לפני שרכשתם ציוד לחדר שלכם. 

קחו בחשבון שבדרך כלל עוברים את הרבע מיליון ש"ח. ולכן, אם יש לכם הון עצמי מוכן ומוזומן ואתם בנויים מבחינה פיננסית להשקיע הרבה כסף, אתם יכולים להמשיך. 

מהם השלבים להקמת חדר בריחה? 

 1. אם המשחק – חדר בריחה מוצלח חייב שם מוצלח. אי אפשר להתפשר על שם פחות מהפגזת השנה. כמובן שגם בנושא זה תוכלו להיעזר במומחים להקמת חדרי בריחה.

 2. תוכנית עסקית – אי אפשר להתחיל להשקיע כל כך הרבה כסף בלי שיש לכם יעדים ברורים ובמילים המקצועיות של הדבר, תוכנית עסקית. אם התחלתם לעבוד על הקמת חדר בריחה ואתם צמודים לתוכנית שלכם, יש לכם סיכויים טובים להצליח.

 3. איתור המומחים – על מנת להתייעץ עם המומחים עליהם אנחנו מרבים לדבר במהלך הכתבה הזו, אתם צריכים לאתר אותם. כעת הגיע הזמן שתמצאו את המומחה אליו אתם מתחברים וכמובן שהוא צריך לעמוד בתקציב שלכם.

 4. פעולות לפתיחת העסק – פתיחת חשבון בנק, רישום הנכס במשרדי מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.

 5. רישיון – בעיקרון, פתיחת חדר בריחה לא דורשת רישיון מיוחד אבל תמיד יש מקרים יוצאי דופן.

 6. ראיונות עבודה – אתם רוצים שהעובדים שלכם יהיו על פי טעמכם האישי? תצטרכו להקדיש לכך זמן ויזע בראיונות עבודה. תזכרו בפעם הזו בה אתם הלקוחות, החוויה גדולה הרבה יותר כאשר אתם מתחברים לאדם שמשרת אתכם. לכן, שימו דגש על כך שמי שהולך לשרת את הקהל שלכם יהיה בעל קסם אישי.

 7. בחירת לוקיישן – כמו שכבר ציינו למעלה, חשוב מאוד למקם את חדר הבריחה במקום נגיש לקהל.
 8. שיפוץ ועיצוב – כמפורט.

 9. אבזור חדר הבריחה – את איבזור החדר עצמו תעשו יחד עם השלב של תכנון ועיצוב החדר, אבל בנוסף לכך יש צורך לאבזר את המקום בו אתם הולכים לקבל את הקהל. ספות, מתקן שתייה ועוד.

 10. הקמת אתר אינטרנט – על מנת לתת לאנשים את התחושה שהעסק שלכם הוא משהו רציני ובעיקר כדי להגיע למודעות הציבור, יש צורך גדול מאוד בהקמת אתר הנותן מידע, שירות ועוד.

 11. פרסום- כל עסק מצריך שיווק ופרסום.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

איזה ציוד תצטרכו לרכוש כדי להקים חדר בריחה?

הציוד מתחלק לשתי קטגוריות, החדר בריחה עצמו והלובי לקבלת הקהל. 

 • ציוד לחדר בריחה – קצת מופרך לעשות לכם רשימה של ציוד לחדר בריחה בלי להכיר את הסיפור, הרמזים והחידות לעומקו. אבל לצורך הדוגמא, אם החדר מספר על מקרה שהיה בבית חולים אז על החדר להיראות ממש כמו בית חולים. 

 • ציוד כללי – פינת ישיבה, מחשב, מצלמות אבטחה, תמונות קיר, דלפק ועוד. בגלל שהזמן בחדר הבריחה בין קבוצה לקבוצה יכול להשתנות, מאוד חשוב לארגן מקום חוויתי בו יהיה ניתן להמתין גם שלושת רבעי שעה, בלי שתקצר רוחם של הלקוחות. 

לסיכום: 

אם תמיד חלמתם על פתיחת חדר בריחה, חשוב שתזכרו שפתיחה כזו יכולה להוות לכם מקור פרנסה מכובד מאוד. שימו לב שהיתרון של חדר בריחה, זה שגם ביום קיצי לוהט וגם ביום חורפי קפוא, חווית המשתמש זהה. לכן מהבחינה של פגעי נזק האוויר אתם מסודרים. אבל מה הלאה, כמה לקוחות יבואו ועד כמה חדר הבריחה שלכם יהיה מוצלח, את זה כבר יגידו הלקוחות… 

צריכים עזרה בפתיחת העסק? מוזמנים לקבל ליווי מקצועי מהטובים בתחום. 

אנו בחברת המפתח לליווי עסקים נשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר. יחד נעשה את קברת הדרך עד להשגת היעדים שלכם והרווחים בפועל. מוזמנים להכיר את הצוות שלנו. הרעיון הגדול – הדבר הראשון שיהפוך את חדר הבריחה שלכם לחדר טוב שמושך אליו לקוחות, זה סיפור רציני. על מנת ליצור את הסיפור הגדול ביותר שאתם מסוגלים להפיק מעצמכם, אתם חייבים להשקיע זמן רב ומחשבה עמוקה. חלק מהיופי של חדר הבריחה נקבע על פי רמת החידות, והקושי שלהן. מומלץ מאוד להיעזר באנשי מקצוע שזו המומחיות שלהם. על מנת לעמוד מאחורי חדר בריחה מצליח, צריך הרבה הרבה כישרון, אתם מוזמנים להיעזר במומחים.