האם בעלי עסקים ערבים מעסיקים יהודים?

לאחרונה יש הרבה דיבורים על העסקים הערביים. אנחנו כאן כדי לעזור לכם למצוא את עצמכם בין כל ים המידע שיש לשוק להציע בנושא. בעלי העסקים הערבים התקשו בצורה חמורה ביותר בתקופת הקורונה. וכדי להבין מה עובר על שוק העבודה הערבי, צריך להכיר את אותו שוק מהחל ועד כלה. הקדשנו כתבות רבות לנושא המדובר, מוזמנים להצטרף אלינו להבנת הנושא. 

כמה יהודים מועסקים אצל בוס ערבי? 

בעולם הערבי מאוד מקובל שכל המשפחה עובדת יחד בעסק. ולכן מאוד קשה להכניס אנשים זרים לעסק. קל וחומר שיהיה קשה להכניס עובד יהודי. 7% מתוך כלל העסקים הערבים מעסיקים עובד יהודי אחד לפחות. בצד ההפוך זה ממש לא כך. 16% מתוך בעלי העסקים היהודים מעסיקים לפחות עובד אחד ערבי. 

הסיבה העיקרית לכך נובעת מכך שבמגזר הערבי העסקים הם קטנים ולעומת זאת במגזר היהודי שעסקים רבים נחשבים לבינוניים וגדולים, יש הרבה יותר סיכוי שיהיו יותר ערבים המועסקים בתור שכירים לעומת עסקים קטנים ומשפחתיים במגזר הערבי. 

עסקים_ערביים

 

מתוך העסקים הזעירים הכוללים עד ארבעה עובדים, כמעט ולא נמצאו עובדים יהודים, הנתונים המדויקים מספרים: 2% מבעלי החנויות הזעירות, מעסיקים לפחות עובד אחד יהודי. וכעת המספרים והאחוזים עולים יחד, בחנויות קטנות של 5 עד- 9 עובדים ישנם תדירות 10% עובדים יהודים בקרב בעלי עסקים ערבים. בחנויות בינוניות של עד 19 מקבלי תלושים, האחוזים עלו ל-34%. בעסקים בינוניים בהם מקבלי התלושים הם עד 49 במספר האחוזים טיפסו ל- 58%. 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

באילו תחומים היהודים יותר מועסקים? 

בענף החקלאות כמעט ואין יהודים שמועסקים על ידי בעלי עסק ערבים. אבל מה שכן, בתחום הרפואה, התחבורה, והתעשייה יש הרבה עובדים יהודים. פעמים רבות כאשר פונים לבעל עסק ערבי לקבל שירות מסוים, דורשים ממנו שמספק השירות בפועל יהיה יהודי ועל כן הם חייבים בעל כורחם להעסיק יהודים. אבל בנוסף לכך, בערים המעורבות יש מעורבות בין היהודים והערבים כך שאין שום סיבה שבעל עסק ערבי לא יעסיק יהודי אם הוא מוכשר לתחום התעסוקה הספציפי. 

בתחום החינוך למשל לא תמצאו לעולם ערבי שפועל תחת בוס יהודי אך הפוך דווקא כן. ככל שגיל הילדים יהיה נמוך יותר כך זה יהיה מצוי יותר. 

באילו אזורים היהודים מועסקים יותר על ידי ערבים? 

בערים המעורבות יש 18.3% עסקים ערביים שמעסיקים יהודים. בערים באזור הדרום – 12.3%. בערים באזור המרכז- 5.8%. בערים בצפון – 5%. זה מעניין שדווקא באזור הצפון בו יש המון ערבים מבחינת כמות האוכלוסיה הערבית, וכן הרבה יותר עסקים, דווקא שם כמעט ולא מוצאים יהודים שעובדים תחת בוסים ערבים. אך למי שכבר קלט את העניין מבין מדוע זה. הרוב המוחלט של עסקים ערבים הם עסקים קטנים שעובדים בהם רק בני המשפחה, ולכן, למרות שיש הרבה עסקים, אין הרבה אופציות להחזקת עובדים נוספים כמקבלי משכורות. כי כמעט כל העסקים מעסיקים קרובי משפחה שלהם וכך הם חיים בתוך עצמם. 

צריכים הלוואה לצורך הגדלת העסק שלכם? 

אנחנו מכירים את הקושי של אי קבלת הלוואות בקרב המגזר הערבי בצורה טובה ביותר. אנחנו רוצים להסביר לכם את הדבר בצורה חד משמעית. אצלינו אין דבר כזה בלתי אפשרי, יש דבר כזה עבודה קשה. נכון שבנק ישראל לא עושה כלום כדי לקדם את היכולת של בעלי עסקים ערבים להתאקלם בישראל מבחינת התבססות עסקית, אבל אנחנו מכירים את השוק של הבנקים ושל הגופים החוץ בנקאיים ונדע כיצד לגייס עבורכם את ההון הדרוש לכם כדי להגדיל את המכירות בעסק שלכם. 

בואו לעשות היכרות עם המומחים של חברת המפתח ללווי והקמת עסקים.