בעלי עסקים קטנים? אתם יכולים להגיש בקשה לקבלת סיוע!

גם אם כבר קיבלתם מענקי קורונה בעבר,כדאי לכם לדעת על חלון הזדמנויות נוסף שנפתח כדי לכסות את הנזקים ולקבל מענקים כספיים ממדינת ישראל. אם אתם זכאים לקבל את המענקים אין שום סיבה שבעולם שלא תקבלו את מה שמגיע לכם ביושר. המענק מדובר על חודשים מאי ויוני 2021. אתם צריכים להגיש בקשה לקבל פיצוי על כך שההכנסה החודשית שלכם בחודשים אלו נפגעה ביחס לחודשים אלו בשנת 2019. התנאי הבסיסי ביותר על פיו הבקשה שלכם תתקבל זה מספר השנים שלכם. כלומר, אם בשנת 2019 על פיה מחושב המענק שלכם, עדיין לא מלאו לכם 19 שנים, אזי אתם לא זכאים לקבל את הסיוע לעסקים עצמאיים. להזכירכם שנה שעברה בחודשים האלה גם הייתה קורונה ולכן ההשוואה האמיתית כדי להבין את הנזקים היא לפני שנתיים. 

מה עושים כדי לקבל את המענק? 

נכנסים לאתר של רשות המיסים. רק לפני מספר ימים נפתחה שם קטגוריה דרכה ניתן להגיש את הבקשה של מענק סיוע לעצמאיים. אתם צריכים להצהיר שההכנסה שלכם נפגעה לפחות ב 40% וכפי שכבר סברנו מעמידים את ההפסד ביחס לאותם חודשים לפני שנתיים. 

אם יש לכם עסק עצמאי ממש קטן, יש לכם אפשרות גם להגיש בקשה שונה. כלומר, אתם יכולים להצהיר על הפסד של 25% לעומת אותם חודשים מקבילים שנתיים אחורה. כך שאתם מעלים את הסיכויים שלכם לקבל את המענקים. עסקים קטנים מוגדרים מבחינת רשויות המס עסקים שמגלגלים פחות משלוש מאות אלף שקלים. 

בקשה לסיוע לעסקים

מה מקבל מי שהייתה בחופשת לידה / חייל שהיה במילואים? 

בהחלט שאין סיבה שתפסידו אם אתם עונים על אחת מן הקטגוריות הנ"ל. ולכן חשוב שתדעו כי מדינת ישראל מכירה בתקופות אלה ולא תקזז לכם על כך שאתם חיילים או על כך שילדתם בחודש הלא נכון… אם כך איך ניתן בכל אופן להגיש בקשה בלי שהמענק לעצמאיים יפגע? 

בתקופה בה לא עבדתם כתוצאה מחופשת לידה, שמירה, מילואים, הורות (הורים לילדי חינוך מיוחד) ועוד. נחשבת על פי רשות המיסים ל: "חודשי פעילות מופחתת". אבל בעוד שיולדת לא עובדת כל החודש, חייל יכול לא לעבוד רק חצי חודש. אם כן מהי ההגדרה המדויקת? ההגדרה המדויקת לחודשי פעילות מופחתת- לפחות 7 ימים בחודש בהם העובד נעדר מהעבודה, בגין אחת מן הסיבות שפירטנו למעלה. כלומר, אם חייל יצא לשבוע מילואים, חודש זה יוגדר לו כחודשי פעילות מופחתת והדבר לא יפגע לו במענק לעצמאיים. איך אם כן מחשבים את המענקים בלי להתחשב בהכנסה הנמוכה של חודשים אלו? ישנן שתי צורות חישוב על פיהן ניתן לתמרן בין החישוב הנכון לבין המציאות בשטח. 

  1. לוקחים את החודשים של מאי ויוני 2019 ומחשבים את כל 12 החודשים הקודמים להם. כלומר שנה אחורה עד מאי 2019. כך הממוצע שלכם לא יפגע ותוכלו לקבל מענק על פי מה שמגיע לכם ולא על פי תנאי החיים שגרמו לכם אז לעבוד פחות.

     

  2. דרך נוספת לחשב את ממוצע החודשים זה לקחת את כל חודשי 2019 פחות אותם חודשים של פעילות מופחתת ולעשות ממוצע רק מהם. כלומר, אם שלושה חודשים מוגדרים כחודשי פעילות מופחתת אז לוקחים את כל שאר תשעת החודשים האחרים של השנה ומחשבים את ינואר+ פבואר+ מרץ וכו' פחות החודשים של הפעילות המופחתת ומחלקים אותם לתשע כך יוצא ממוצע שלא מוריד לכם מהמענק העתידי שלכם.  

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

פתחתם עסק במהלך תקופת הקורונה? 

למרות שלכאורה זו הייתה בחירה שלכם לפתוח עסק בתקופה לא פשוטה זו. מדינת ישראל רואה צורך להעניק גם לכם סכום כסף כדי לעודד פתיחת עסקים למרות המשבר הקשה הנמצא בעיצומו. כמו שלשכירים ניתנים עכשיו מענקי התמדה (מענק שניתן לכל מי שהתחיל לעבוד במהלך חודשי הקורונה במשך ארבעה חודשים ברציפות לכל הפחות). ניתנה אפשרות לקבל מענק התמדה של עד 1,700 שקלים. על פי מה ניתן המענק הזה? מארבעה חודשים ומעלה של עבודה של לא פחות מ 5,000 ש"ח בחודש, אפשר לקבל עד 141 ש"ח לחודש. אבל אם אתם מגישים 12 תלושים, אתם יכולים לקבל גם עד 1,700 ש"ח. המדינה עושה הכל כדי לעודד את החזרה לעבודה והפסקת החל"ת. 

מה עוד כדאי שתדעו כמנהלי עסק עצמאי? 

קודם חשוב מאוד שתבינו שלא כדאי לכם לחכות. כנראה שאלו הם המענקים האחרונים במסגרת נגיף הקורונה. כל זה בתנאי שהנגיף לא עומד לחזור אלינו עם כל תסמיניו כפי שזה די נראה בשבועות האחרונים. דבר נוסף, במהלך מבצע שומר החומות הפסידו עסקים רבים כספים על אי פתיחת החנות בכלל או על אי הגעה של לקוחות. בקרוב תינתן אפשרות באתר רשות המיסים של מדינת ישראל לבקש פיצוי על ימי המלחמה. חשוב שתדעו שאם אתם ממוקמים עד 40 קילומטרים מגבול הרצועה, תוכלו לבקש את העזרה אך לא תוכלו לקבל בו זמנית גם פיצוי כספי על מבצע שומר החומות וגם על נגיף הקורונה. מה שנקרא אין כפל מבצעים. המדינה מכבדת אתכם לבחור אילו מן המענקים אתם מעדיפים, כמובן שתעדיפו את המענק בו תקבלו הכי הרבה כסף. אבל כל עסק עצמאי הממוקם גיאוגרפית 80 קילומטרים מרצועת עזה, ויגיש שתי בקשות, אחת לטובת נגיף הקורונה והשניה לטובת מבצע שומר החומות, לא יוכלו לבחור אלא מייד הם יקבלו את הפיצוי תמורת ימי הלחימה ולא תמורת הנגיף. לכן, לפני שאתם מגישים בקשה, כדאי שתשימו לב מה שווה לכם יותר. חשוב מאוד לאחוז ראש בזמן המתאים כי אם תזכרו מאוחר מדי זה כבר לא יעזור לכם הרבה. 

רוצים לדעת עוד? 

אנו בפתח ללווי ומימון פרויקטים נשמח להעניק לכם שירות של ליווי העסק שלכם בתקופת משבר או סתם כי אתם רוצים להגדיל את ההכנסות ולראות איך עושים את זה. בחרו לכם את המומחים בתחום. כי יש כאלה בסביבה.