בעלי עסקים? אלה הדברים שצריך לעשות כדי להכין את העסק לשנה החדשה

עשו סיכום שנה, בדקו שוב את מודל התמחור ושקלו את האפשרות לשנות מיקום. סיכמתי במקום אחד, את מה שכל בעל עסק צריך לעשות בפתחה של שנת 2021.

שנת 2020 עשתה לנו אימונים בהתמודדות שלנו עם מצבים של חוסר וודאות, תכנון בטווח הקצר, הסתגלות מהירה לשינויים ויצירתיות. אבל גם בתקופות כאלה לא יציבות, חשוב לעבוד על פי תוכנית עסקית שנתית שתזכיר לנו תמיד מה המטרה, ומה אנחנו צריכים לעשות בדרך כדי להגיע לשם.

1. סיכום שנה

הפקת לקחים ובדיקה של הדברים לשימור ולשיפור, היא קריטית להצלחת העסק שלכם. בדקו רטרואקטיבית בשנים קודמות אילו תקופות היו טובות בעסק ואילו פחות, ועל פי זה נסו להבין מה עשיתם נכון ומה טעון שיפור. ההסתכלות אחורה נותנת לנו את האפשרות ללמוד מטעויות, אבל היא גם מאפשרת להסתכל על ההישגים וההתקדמות של העסק. ההסתכלות הזו מאפשרת לנו להבין שיש תקופות בהן העסק עובד פחות, ואלו תקופות שחייב להיערך אליהן מראש. אחרי שתבינו מה היה השנה, תוכלו לתכנן את השנה הבאה יותר בקלות למרות, ששנת 2020 הייתה הכול חוץ מרגילה.

שנה חדשה לעסק

2. היכרות עם הלקוחות שלכם

חשוב מאוד להבין מי הלקוחות שעושים הרבה רעש אבל לא מכניסים הרבה כסף. לעומת, לקוחות שקטים ונאמנים שמכניסים הרבה יותר כסף לעסק. חוץ מזה, תמיד טוב לבסס את הקשר עם הלקוחות שלכם ולשאוף להכיר אותם הכי טוב שאפשר. זה לא סותר את העובדה שעליכם להישאר מקצועיים ולהגיד להם מה שהם צריכים לשמוע ולאו דווקא את מה שהם רוצים. הם יעריכו את המקצועיות והכנות שלכם.

3. בדיקת מודל התמחור

התמחור בעסק הוא חלק מהמיתוג שלכם, והוא מעיד הרבה עליכם ועל הערך של המוצר שאתם מוכרים. חשוב להדגיש, המחיר לא יעשה לכם את העבודה ואתם אלה שתצטרכו להדגיש את הערך של המוצר, לגרום לשינוי בתפיסה של הלקוחות את המוצר שלכם כך שהם יהיו מוכנים לשלם את המחיר המבוקש. למעשה, המחיר שאתם מבקשים מהווה סוג של "פילטר" לסוג הלקוחות איתם אתם מעוניינים לעבוד לכן, הקדישו לעניין את מלוא תשומת הלב והחשיבה הנדרשים.

4. היו מודעים לתזרים המזומנים שלכם

נושא חשוב נוסף שאתם חייבים להתייחס אליו, הוא המודעות הפיננסית שלכם. אם כבר התחלתם לבדוק את ההוצאות, ההכנסות והחסכונות שלכם, יכול להיות שתמצאו כמה מקומות בהם ניתן לחסוך לא מעט כסף, או פשוט לשנות את צורת ההתנהלות. אחד הקשיים של בעלי העסקים היא ההתנהלות עם כספי המע"מ. מצד אחד- הכסף נמצא בעובר ושב, ומצד שני – זה כסף שצריך להעביר למדינה. אחד הפתרונות הקלים לתפעול הוא העברת כספי המע"מ לפק"מ יומי. בצורה כזו הכסף לא יהיה בעובר ושב, ועדיין יהיה לכם אותו כשתצטרכו לשלם. מומלץ להכין אקסל מפורט עם כל ההוצאות וההכנסות הצפויות מכל תחומי הפעילות של העסק ופעם בחודש, לשבת על הנתונים ולבדוק שאתם לא חורגים מהתקציב. במקרה של חריגה, תוכלו להגיב בצורה מיידית ולבצע התאמות ולא לגרור את הפער הזה. 

עוד המלצה היא לפתוח קרן השתלמות. קרן השתלמות היא דרך חיסכון אידיאלית לעצמאיים, יש פטור ממס הכנסה עד גובה חיסכון מסוים. לכן, אם עדיין לא עשיתם את זה, עכשיו זה לגמרי הזמן.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

5. שיחות עם ספקים

סוף שנה זה זמן מצוין לחייג לספקים שלכם ולסגור את כל החובות שיש לכם כלפיהם. בנוסף, זו אחלה הזדמנות לנהל משא ומתן על עלויות עתידיות שיהיו יותר חסכוניות עבורכם במהלך השנה הבאה. ובכללי, כדאי לעשות סקר שוק על השירותים שאתם משתמשים בהם. יכול מאוד להיות שתמצאו ספקים זולים או טובים יותר.

6. שינוי המיקום של העסק

הקורונה הביאה לירידה משמעותית מאוד במחירי המשרדים. בדקו האם יש לכם אפשרות להוזיל את העלויות שלכם ולעבור למקום אסטרטגי יותר ובעלות נמוכה יותר מבעבר. לגבי עבודה מהבית, לא הרבה יודעים שניתן להצהיר על הוצאות כמו: חשמל, ריהוט משרדי, מים וארנונה כהוצאות מוכרות של העסק. המס המשולם הוא על הרווח והרווח מחושב כהכנסות פחות הוצאות.

7. ביטוח מקצועי

שנת 2020 הבהירה לנו בצורה הטובה ביותר שלפעמים קורים דברים לא צפויים. קריטי שתבינו, בתור עצמאים יש לכם אחריות מקצועית על העבודה שלכם. אם תהיה תקלה, עלולים לתבוע אתכם. בדיוק בגלל זה כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח המומחה בביטוחים מקצועיים עבור עצמאים. חשוב לזכור שאם התקלה קרתה בזמן שלא הייתם מבוטחים, אתם לא מכוסים.

8. הכנסת טכנולוגיה עסקית

שילוב טכנולוגיה יכול לחסוך לכם הרבה כסף בעלויות השיווק, התפעול והמכירה. לא משנה אם זה על ידי חיסכון בתשלום לעובד אדמיניסטרציה או הורדת העומס מכם. השנה הזו הראתה לנו בכל הכוח שתמיד אפשר לשפר ולייעל ולתת ביטוי ליצירתיות שלכם. הגיע הזמן לעשות את כל הדרים שדחיתם ולא רציתם להתעסק בהם עד עכשיו כמו קביעת פגישות אונליין, תקשורת עם לקוחות במייל או בוואטסאפ, מכירות אונליין ועוד. כל מה שיכול לפנות את הזמן שלכם ולייעל אותו כדי שאתם תוכלו להתפנות לתת ללקוחות שלכם שירות טוב יותר.

 

לקבלת ייעוץ עסקי מהיועצים המקצועיים שלנו, צרו קשר עוד היום! מהרו להביא תוצאות לעסק שלכם. הידע הוא שלנו, אבל המרוויח העיקרי הוא העסק שלכם.