במשרד האוצר רוצים להוזיל את הארנונה לעסקים עצמאיים

כרגע עוד לא מדובר בהוראה של ממש מטעם המדינה אלא בטיוטת חוק. הטיוטה אומרת כי שוקלים לייקר את הארנונה למגורים ולהוזיל את הארנונה לעסקים. למה לייקר למגורים? כאשר המדינה קולטת עולים חדשים היא מוציאה על כך משאבים רבים, ואילו הארנונה שמשלמים כל אותם עולים חדשים אינה מכסה את ההוצאות של המדינה עליהם. אם כך, מה יותר פשוט מהעלאת סכום הארנונה אותה עתידה הממשלה לגבות מן התושבים ועל ידי כך כיסוי הוצאות קליטת תושבים חדשים?!

למה צריך את השינוי הזה? 

המדינה נמצאת כרגע במצב בו כל עסק עצמאי שנפתח זה ברכה מבחינתה וכל תושב חדש שמגיע לארץ זה קללה. מצוקת הדיור היא גדולה, שוק הדיור רווי, אין מספיק דירות, יש המון קונים ובקיצור כל הסיבות לעליית מחירי הדירות בארץ גם יחד. לעומת זאת, בתחום העסקים והמשרדים המדינה ממש רחוקה מלהגיע לרוויון ולכן היא מעודדת מאוד פתיחה של עסקים עצמאיים ויציאה של עוד ועוד אנשים לתחום הניהול והעצמאות. 

הפחתת ארנונה לעסקים

אבל בפועל, מחיר הארנונה הממוצע לדיור הוא 49 שקל למטר רבוע לשנה שלמה, ואילו לעסקים הממוצע עומד על פי על יותר מ 4 מהנתונים של הדיור- 175 שקל למטר רבוע לשנה שלמה. המדינה ששמה לה ליעד לראות בשנים הקרובות פחות תושבים חדשים ויותר עסקים חדשים, עומדת להתחיל לעשות צעדים מעשיים בנדון. הצעד הראשון אותו עתידה המדינה לעשות זה צמצום הפרשי הפרמיה שבין גביות הארנונה למגורים לעסקים. כך שתושבים יחשבו פעמיים לפני שהם מחליטים אם לקנות בית בארץ או אפילו האם לשכור בית. ואילו עסקים ידעו שיש להם עלויות נמוכות של ארנונה. זה יעודד אנשים להוציא עסק קטן מהבית ולפתוח עסק חדש. 

בעוד שהתחום של קליטת תושבים דורשת מהמדינה מאמצים, כסף ומשאבים רבים, הרי שהתחום של פתיחת עסקים כמעט ולא דורש כלום מהמדינה. גם אם זה דורש, זה בתשלום מלא. אבל אפשר לומר כי בגדול, כאשר בן אדם פותח עסק, אף אחד לא מגיע לעזור לו להקים את העסק אלא הוא מתמודד לבד מול הקשיים של פתיחת עסק חדש. וגם אם מישהו מגיע לעזרתו הרי אלו הן חברות פרטיות הגובות תשלומים על השירותים שלהן. בקיצור, שווה לא סתם שווה למדינה להוריד לעסקים את הארנונה אך לא שווה להשאיר את הארנונה למגורים, זולה. 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

באיזה סדר גודל של הפחתת מחיר ארנונה מדובר? 

התכנון הוא להחיל את ההתייקרות /הנחה כבר בשנה הקרובה הבאה עלינו לטובה. בתי עסק גדולים כמו בתי מלון, בית מלאכה, בנקים חברות ביטוח, שירותים ועוד, עתידים לקבל הנחה של 10% בתשלום הארנונה שלהם. אבל כמו שאומרי כשבצד אחד מישהו צוחק בצד השני מישהו בוכה, בתחום המגורים עתידה להיות עליה של תשלום ארנונה בפרמיה של 1.5%. 

בעוד שההוזלה של הארנונה היא די חדה, הרי שהעלייה במחירי הארנונה למגורים איטית למדי, למה? כי לקבל הנחות תמיד קל אבל אם ביום אחד יעלו את מחירי הארנונה ב10% למשפחה, אנשים עלולים להתקומם, ובצדק. יש אנשים לא מעטים שאצלם כל סגירת חודש מחדש זה פרויקט שהם לא יודעים איך הם יעברו אותו הפעם. ואילו אם יעלו את מחירי הארנונה בהדרגה מה שנקרא לאט אבל בטוח.כך שגם אם יש עלייה היא לא מורגשת ולא מכבידה כל כך כמו שהיא בפועל. 

בפועל מה שהולך להיות זה כך: בשנת 2022 תהיה לכאורה עלייה של 0.5% במחירי הארנונה של תושבי ישראל (המילה 'לכאורה' היא כדי להזכיר לכם שבעצם עוד לא מדובר בחוק אלא, רק בטיוטה מה שאומר שיכול להיות שלבסוף נגלה שזה לא יוצא לפועל…). 

המדינה שוקלת לחלק את מדינת ישראל לשלוש אשכולות. כלומר, יהיה סכום שיחולק בין שלוש המקומות המחולקים על פי הרשויות, לעניין מענק לעיריות שיטפלו באזרחים חדשים המגיעים להתיישב בעיר. כך שיחד עם התייקרות מחיר הארנונה יהיה לעירייה שווה לקלוט עוד עולים חדשים כי היא עתידה לקבל גם מענקים מהממשלה. המענק ידורג על פי שנים כלומר שליש בשנה הראשונה, שליש בשנה השניה ושליש בשנה השלישית. 

לסיכום,

המטרה של השינוי זה כדי לתגמל יותר את עיריות הערים השונות בחלקי הארץ. אנו משערים כי עדיין  תינתן אפשרות להגיש בקשה להנחה בארנונה אבל, כללי המשחק מתחילים להשתנות.

רוצים לדעת יותר על ניהול העסק שלכם? 

אנו במפתח לליווי והקמת עסקים נשמח לתת לכם יד בכל מה שקשור לעסק שלכם או לעסק העתידי שלכם. אצלינו אין פשרות. כי העסק שלכם וההצלחה שלו זו המטרה שלנו. החברה שלנו הוקמה כדי לתת מענה לאנשים בעלי עסקים שאין להם את הידע/הזמן המספק כדי להתקשר לגופי מימון המתאימים להם. מוזמנים להכיר את החברה שלנו על יועציה. הקליקו כאן לתזמון הפגישה שלכם.