איך מתמודדים מול לקוח בעייתי? 

אחד הדברים הכי מרגיזים בניהול עסק, זה התנהלות מול לקוח שנתקע על כל דבר ושום דבר לא זורם איתו. גם אם אתם הכי אנושיים בעולם ונותנים שירות מצויין, אתם עלולים להיתקל בלקוח כזה. זה לא אומר שהלקוח הוא בן אדם בעייתי, משהו ביניכם לא זורם וזו הנקודה. האם להמשיך לתת לו את השירות בכל מחיר? האם להגיד לו שלום ולא להתראות? כל התשובות בפוסט הזה. 

פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

מה זה אומר לקוח בעייתי? 

לקוח שגורם לכם "להשתחוות" אליו ומנצל אתכם ללא תמורה הולמת מצידו, זה לקוח בעייתי. בעסקה אמורים להיות שני צדדים. צד נותן וצד מקבל. לקוח שמקבל וגם נותן את התשלום המוטל עליו, הם הלקוחות אליהם מייחל כל בעל עסק. אבל אם יש לכם לקוח שלא מוכן לשלם ועוד דורש ממכם לתת לו עוד ועוד דברים כדי שהשירות יצדיק את התשלום (מקובל בעסקים שנותנים שירות כמו גרפיקה וכו', פחות בעסקי חנויות. אבל גם שם זה עלול להתרחש), זה לקוח שגורם לכם להפסיד עליו כסף. לקוח כזה הוא לקוח שאף אחד לא רוצה בעסק שלו. לצערנו עוד לא שמענו על בעל עסק שלא נתקל בלקוחות מהסוג הזה. 

חשוב שתדעו שהדבר האחרון הוא להגיד לו שלום. כלומר, יש אופציה לנפנף אותו, אבל היא לא האופציה המועדפת מבחינה עסקית. בדגש על הבחינה העסקית, כי מהפן האישי הייתם מזמן דוחים אותו מעליכם. 

לקוח בעייתי

מה חשוב לבדוק כשיש לקוח בעייתי?

  • כמה כסף הלקוח מכניס לי? אם הלקוח איתו אתם לא נהנים לעבוד, מכניס לכם רווחים יפים, אין לכם ברירה, אלא להמשיך לספוג אותו, גם אם ההתנהלות שלו מחרידה. אבל אם הלקוח רוכש ממכם דברים פעוטים ועושה לכם הרבה בלאגן בראש, יהיה הרבה יותר קל להגיד לו שלום.
  • אם תגידו לו לחפש מישהו אחר שיעזור לו, מה הוא יעשה? אם מדובר בלקוח מפורסם ברשת או בעל השפעה על לקוחות פוטנציאלים שלכם, יכול להיות שהנזק שתסבו לעצמכם, לא יהיה שווה את התמורה. שווה לכם לחשוב טוב קודם, כי להחזיר את הגלגל אחורה יהיה בלתי אפשרי. 

גם אם החלטתם ששווה לכם להגיד לו שלום, ולהסביר לו במילים יפות, שיהיה טוב יותר לו יפנה לעסק אחר, כדאי שתעשו את זה כמה שיותר בעדינות. המלצה שלנו, אל תגידו לו את זה בפנים, כי זה עלול להשפיל אותו. חשבו קודם על מה שאתם הולכים לומר לו. הודעה כתובה היא האופציה המועדפת. הודעה כתובה, יש דרך לתקן. מילים מתוך הלב עלולות להיות יותר מדי ישירות, ולא ניתן להחזיר אותן חזרה… 

מחפשים יועץ עסקי תותח שימנף את העסק שלכם קדימה? הגעתם למקום הנכון! חברת המפתח מלווה עסקים להצלחה מטאורית. הקליקו כאן כדי שמומחי החברה ילוו גם אתכם בדרך לניהול המושלם של העסק.